Ile gotować jajka? Banalna instrukcja da idealny efekt - czasami kilka sekund różnicy wpływa na smak

Jajka to jeden z bazowych produktów śniadaniowych, ale i produkt często wykorzystywany do wielu potraw i wypieków. Niestety często zły sposób i czas gotowania sprawiają, że nie wychodzą takie, jak byśmy chcieli. Ile zatem gotować jajka? Wszystko zależy od preferowanej formy podania - w prostej instrukcji wyjaśniamy, jak ją osiągnąć.

Więcej praktycznych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Gotowanie jajek to przysłowiowa bułka z masłem, ale i...wielka sztuka. Bowiem o perfekcyjnym efekcie decydują casami sekundy. Wyjaśniamy, zatem ile powinien trwać czas gotowania, by osiągnąć zamierzony efekt. Test świetnie sprawdzi się przed świątecznymi przygotowaniami, ale i pomoże w codziennym śniadaniu

Jajka na twardo Jak ugotować jajka na twardo? Wypróbuj ten sposób, a skorupka sama zejdzie

Ile gotować jajka? Czasami sekundy dzielą nas od perfekcji 

Jajko. Produkt, którego nikomu nie trzeba przedstawiać - gości w wielu postaciach, ale też jest jednym z niezastąpionych składników w kuchni. Dzisiaj pod lupę bierzemy czas jego gotowania - w ten sposób osiągniemy perfekcyjne jajko, na miękko, twardo lub półmiękko. 

Gotowanie jajek niby nic trudnego, ale jednak okazuje się, że czynność przysparza wiele problemów. Warto zatem zastosować się do poniższych wskazówek. Pierwsza z nich to wyciągnięcie produktu wcześniej z lodówki. Prosty trik sprawi, że jajka nie będą pękać podczas gotowania. Kolejnym szczegółem jest naczynie - pownno być optymalnie duże, tak by sztuki nie stykały się podczas gotowania. Wiele osób do wody dodaje sól lub tłuszcz - naszym zdaniem to zbędny zabieg, wystarczy pilnować czasu i temperatury, a jajka wyjdą idealne. Pamiętajmy też, by jajka włożyć do niegotującej się wody, najlepiej łyżką, by mieć pewność, że się nie rozbiją. 

Zobacz wideo Wielki test jajek. Który przepis najbardziej przypadł nam do gustu?

Czas gotowania jajek - perfekcyjny efekt w kilka minut

Jeśli chodzi o czas gotowania jajek zasada jest prosta - pilnujemy co do sekundy, wówczas efekt będzie idealny. Warto również wspomnieć, że czas odliczamy od momentu gdy woda zacznie się gotować. Jajka na miękko to zaledwie dwie lub cztery minuty. Jajko na twardo np. do sałatki czy na kanapkę to od ośmiu do dziesięciu minut gotowania. Jajko na półmiękko potrzebuje około cztery i pół minuty. 

Gotowanie jajek Jajka pękają podczas gotowania? Ten błąd popełnia wiele osób

Więcej o: