Wrzuć szczyptę do gotujących się warzyw na sałatkę jarzynową. Efekt przerośnie najśmielsze oczekiwania

Warzywa na sałatkę jarzynową - solić, czy nie solić? Te i inne z pozoru błahe dylematy mogą zasądzić o smaku wielkanocnego rarytasu. Babcine rady zdradzają jednak wszystkie tajemnice - poza przyprawami ważne jest też obieranie czy krojenie.

Więcej smacznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Sałatka jarzynowa to klasyka polskiej kuchni i królowa imprez oraz wszelakich świąt, w tym również Wielkanocnych. Ogromna popularność sprawiła, że niemal w każdym domu przygotowuje się ją nieco inaczej. Dla poszukiwaczy smaku idealnego polecamy przyjrzeć się babcinym trikom, które gwarantują obłędny i spektakularny efekt. 

Idealna sałatka jarzynowa - wszystko zaczyna się od warzyw

Przepis na sałatkę jarzynową, która króluje na wielkanocnym stole, zaczyna się oczywiście od skompletowania wszystkich składników. Może być to trudne, ponieważ niemal w każdym domu czy regionie polski, przepis nieco się różni. Bazą są oczywiście jajka, włoszczyzna i majonez, a czasami także ziemniaki, jabłko, ogórki kiszone, a nawet...kukurydza. 

Bez względu na preferowane dodatki, jarzynowa włoszczyzną stoi - jak więc odpowiednio przygotować warzywa? Babcina metoda mówi, że warto wykorzystać te z rosołu, jednak innym rozwiązaniem jest ugotowanie całej mieszanki w jednym garnku i osolonej wodzie. Szczegółem na który również warto zwrócić uwagę, jest fakt, iż włoszczyzny nie należy gotować - mundurki zapewnią swojski smak sałatce. 

Zobacz wideo Która wersja sałatki jarzynowej najbardziej przypadła nam do gustu? Z porem, jabłkiem, cebulą?

Sałatka jarzynowa - triki babci to podstawa

Poza odpowiednim gotowaniem istotne jest także samo krojenie. Drobno i równo pokrojone składniki to podstawa dla smaku i estetyki sałatki. Kluczem bez którego tradycyjny rarytas nie istnieje, jest także majonez. Od lat między rodakami toczy się spór - połowa wielbi Kielecki, zaś pozostała część Winiary. Tutaj werdykt jest prosty - domowy! Wystarczy kilka składników, by zastąpić sklepowy słoik domowym, kremowym sosem. Należy pamiętać także o unikaniu cebuli, która sprawia, że sałatka jarzynowa psuje się w ekstremalnie szybkim tempie. Do sałatki oprócz majonezu i jogurtu, warto dodać także łyżeczkę ulubionej musztardy, która podkręci smak całej potrawy.

Groszek, jajka i warzywa korzeniowe są słodkie. Warto zatem wzbogacić jarzynową o produkt ekstra, mowa tu o ogórkach kiszonych, kwaśnym jabłku czy sparzonym na sitku porze. Owe składniki podkreślą smak i sprawią, że całość nie będzie mdła i nudna. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.