Wielkanoc za kilka dni, więc to ostatni moment, by siać rzeżuchę. Pamiętaj, żeby odpowiednio ją podlewać

Wielkanoc już za rogiem i jest to ostatnia szansa, by posadzić rzeżuchę. W innym wypadku może ona nie zdążyć, wyrosnąć, a szkoda, bo roślina ta to doskonała dekoracja oraz wyśmienity dodatek do kanapek, sałatek i jaj z majonezem. Jak ją zasadzić oraz jak często podlewać, by wyrósł nam rzeżuchowy dywan? Trzymaj się tych zasad.

Rzeżucha jest już nieodłącznym elementem Wielkanocy. Ozdabiamy nią świąteczne stoły, kładziemy ją do święconki lub zajadamy się nią ze smakiem. Warto wiedzieć, że ta niepozorna roślina jest bardzo zdrowa. Zawiera duże ilości wapnia, cynku oraz witaminy A, K, C, E, czy kwas foliowy. Dzięki temu jest wpływa na lepsze widzenie oraz chroni układ sercowo-naczyniowy. Czasu do świąt zostało jednak mało, dlatego w głowach wielu z pewnością rodzi się pytanie: Jak szybko zasiać rzeżuchę oraz jak często ją podlewać? Przychodzimy z odpowiedzią.

Jak siać rzeżuchę? To prostsze niż myślisz, ale pamiętaj o podlewaniu

Rzeżuchę sieje się już często w przedszkolach lub szkołach podstawowych. Nauczycielki uczą dzieci jak zrobić to samodzielnie, zadanie to nie należy bowiem do trudnych i skomplikowanych. Potrzebne będą nam przede wszystkim nasiona rzeżuchy. Warto, by kupić je nowe lub użyć tych, które nie tak dawno temu udało się pomyślnie zasiać. Używając starych nasion, które znaleźliśmy przypadkowo w szafce podczas wiosennych porządków, możemy skazać się na porażkę. Taka rzeżucha często  nie wyrasta lub wyrasta bardzo słaba, niska i prędko schnie.

Kolejnym potrzebnym elementem będzie wata, lignina, ręcznik papierowy lub zwykła, apteczna gaza oraz naczynie, w którym chcemy posiać rzeżuchę. Może być to szklana foremka, plastikowe opakowanie po surówce, a nawet skorupka jaja. Do wybranego naczynia wkładamy watę lub inny materiał i obficie polewamy wodą. Podłoże musi być dobrze zwilżone, by nasiona mogły czerpać z niego wodę. Dopiero wtedy, gdy wata jest mokra, siejemy równomiernie nasiona rzeżuchy. Gdy to zrobimy, pozostaje nam już jedynie zraszanie, ponieważ strumień wody mógłby odlepić nasiona od podłoża i wszystkie spłynęłyby na obrzeża naczynia. Tak posianą rzeżuchą należy już jedynie zraszać wodą, najlepiej z pomocą butelki z atomizerem. Roślinę stawiamy w ciepłym, zacisznym i słonecznym miejscu.

Doskonale sprawdzą się parapety, o ile w tym miejscu nie wietrzymy regularnie mieszkania. Aby przyspieszyć cały proces, warto stworzyć mikro szklarnię. Wystarczy dużą, plastikową butelkę przeciąć na pół i jedną część nałożyć na naczynie z rzeżuchą. Urośnie wtedy znacznie szybciej.

Zobacz wideo Jedzmy rzeżuchę nie tylko od święta! Wzmacnia włosy i zawiera dużo witaminy C

Rzeżucha w skorupce, czyli ekologiczna ozdoba na Wielkanoc

W sklepach roi się od pięknych foremek na sadzenie rzeżuchy. Na półkach w wielu marketach znajdziemy tradycyjne i eleganckie naczynia, oraz te nieco bardziej urocze, z podobiznami zajączków, kurczaków czy owieczek. Możemy jednak pokusić się o ekologiczną wersję tych ozdobników i rzeżuchę zasadzić w... skorupce od jaja. W trakcie przygotowań do Wielkanocy zużywa się ich wystarczająco dużo, by z resztek uczynić naturalne doniczki.

Doskonale nadadzą się ładnie obrane skorupki z jaj gotowanych na twardo, a te możesz ugotować już tydzień wcześniej, ponieważ doskonale dają się przechowywać w lodówce. Niektórzy jednak rzeżuchę sieją w skorupkach wydmuszek. Wszystko zależy od wyobraźni i kreatywności. Do skorupek wystarczy włożyć mokrą watę i posiać nasiona rzeżuchy. Żeby ekologiczne doniczki były stabilne, warto wszystkie ułożyć w ciasnym naczyniu. Na wielkanocnym stole będą robić niesamowite wrażenie, a przy okazji to doskonała ozdoba w duchu zero-waste!

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: