Chałwa powstaje z nasion roślin oleistych. Produkuje się ją z sezamu, orzechów czy nasion słonecznika. Najczęściej spotykanym rodzajem w polskich sklepach jest chałwa sezamowa. Co ciekawe, ze względu na znajdujące się w niej witaminy i składniki mineralne, nie powinno się unikać jej spożywania.
W chałwie znajdują się duże ilości witaminy A, witamin z grupy B oraz witaminy E. Co za tym idzie, wpływa pozytywnie na stan skóry, wzroku, na działanie układu nerwowego i odpornościowego. Poza tym chałwa jest źródłem wapnia, magnezu i protein, których znajdziemy tu zdecydowanie więcej niż w mleku. Co więcej, zawiera ona fosfor, sód, magnez i dobrze przyswajalne żelazo. Oprócz tego, ze względu na obecność mikroelementów i witamin, wspomaga metabolizm i pracę układu oddechowego. Niektórzy uważają, że jest doskonałym remedium na starzenie - spożywanie chałwy może poprawić kondycję skóry, sprawia, że staje się ona bardziej elastyczna.
Składniki:
Przygotowanie:
Aby powstała chałwa o innym smaku, do masy wystarczy dodać ulubione orzechy i aromaty. Doskonale sprawdzą się pistacje, kakao czy aromat waniliowy.
Uwaga, chałwa jest produktem o wysokim indeksie glikemicznym. W związku z tym nie powinny jej spożywać osoby walczące z otyłością czy chorujące na cukrzycę.
Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl