Posadź te rośliny w sąsiedztwie cebuli. Doborowe towarzystwo zniweluje szkodniki i da owocne plony

Sezon w ogrodzie wystartował na dobre. Wśród sezonowych dóbr posianych na grządkach, czy w skrzynkach nie może zabraknąć cebuli. Warzywo nie tylko jest cenione w kuchni, ale także dobre sąsiedztwo dla innych roślin. Wówczas plony będą zdrowe, owocne, a szkodniki nie będą doskwierać.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Cebula to nie tylko królowa wśród polskich warzyw i dań, ale i domowy medykament czy składnik, który doskonale sprawdza się nawet jako kosmetyk. Poza charakterystycznym smakiem i zapachem wykazuje także cenne właściwości w ogrodzie - wystarczy zasadzić warzywo w odpowiednim towarzystwie, a sąsiadujące plony przerosną twoje najśmielsze oczekiwania. 

Kiedy najlepiej sadzić cebulę w ogrodzie? 

W przydomowym ogródku, na działkach czy w skrzynkach na tarasie nie może zabraknąć klasyków takich jak sezonowe owoce i warzywa. Cebula to jedna z roślin, która chętnie jest uprawiana - warto jednak wiedzieć, że lubuje się w wygrzewaniu na słońcu oraz żyznej glebie. Jak wskazuje kalendarz ogrodnika, najlepszą porą na rozsad jest wczesna wiosna - koniec marca i kwiecień. Wówczas możemy spodziewać się najlepszych plonów. Poszczególne cebulki sadzimy w rzędach oddalonych od siebie o około 30 cm, a około 15 cm pomiędzy cebulkami. Z kolei wierzchołki powinny lekko wystawać ponad ziemię. 

Kolejną ważną zasadą jest podlewanie. Pamiętajmy, że cebula ma słabo rozwinięty system korzeniowy, co oznacza, że nadmierne podlewanie może spowodować gnicie korzonków. Odstęp co dwa lub trzy dni jest zatem wskazany. Warto wspomnieć także o regularnym plewieniu grządki, nadmiar chwastów może niekorzystnie wpłynąć na uprawę. 

Zobacz wideo Te produkty kroisz codziennie. Dzięki naszym trikom ułatwisz sobie życie

Sadzisz cebulę? Te rośliny będą idealny sąsiedztwem 

Jak już wiadomo, cebula lubuje się w słonecznych kąpielach, dlatego nie najlepszym towarzystwem będą rośliny o dużych, rozpiętych liściach, które mogą ją przysłonić. Dobrym kompanem będzie natomiast marchew - cebula odstraszy swoim zapachem szkodniki. Warto zatem posadzić warzywa naprzemiennie. Burak to kolejny partner, który idealnie się sprawdzi - cebula zadziała zbawiennie podobnie jak przy marchewce. 

Kolejnym sąsiadem, na którego cebula będzie miała doskonały wpływ, jest sałata. Aromatyczne warzywo odstraszy ślimaki i mszyce, dzięki czemu plony będą owocne, a dodatek do śniadań i zdrowych przepisów pozostanie nienaruszony. Por to kolejny kandydat. Oba warzywa mają podobne wymagania dotyczące gleby, temperatury i składników odżywczych. Por działa też jak tarcza, broniąc cebulę przed muchą cebulową, którą zapach pora dezorientuje. Kapusta, kalafior, brokułu, jarmuż czy kalarepa także sprawdzą się jako kompan cebuli, która ochroni rośliny przed inwazją szkodników. 

Tych roślin lepiej nie sadzić obok cebuli 

Chociaż cebula sprawia, że wiele roślin daje znacznie lepsze plony, tak niestety towarzystwo niektórych gatunków może mieć negatywny wpływ. Mowa tu np. o roślinach strączkowych - cebula i fasola do siebie nie pasują. Głównie dlatego, że cebula wydziela substancję chemiczną, która zabija dobre bakterie w korzeniach fasoli, a to zahamuje jej wzrost, a nawet doprowadzi do obumarcia rośliny. Podobnie będzie z groszkiem, koniczyną czy łubinem. 

Innym złym sąsiadem będzie szałwia. Rośliny wymagają znacznie innych warunków zarówno jeśli chodzi o podlewanie, jak i przystosowanie gleby. Podobnie będzie ze szparagami - oba gatunki konkurują ze sobą o te same składniki odżywcze, więc jeśli nie będziemy tego monitorować, plony będą nikłe. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.