W roli głównej młoda kapusta. Przepis na wiosenny rarytas w swojskiej wersji z dużą porcją zieleniny

O tej porze roku warzywniaki mienią się w kuszących barwach warzyw i owoców, a domowe menu staje się o wiele zdrowsze i bogate w witaminy. Królową sezonowych dóbr jest młoda kapustka, a szczególnie w wersji zasmażanej. Klasyka wśród letnich dań lubuje się w sporej porcji koperku, ale i chrupiących skwarkach.

Więcej smacznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zasmażana, młoda kapusta to klasyka, z którą na próżno konkurować. Swojski smak gwarantują świeże główki, solidny pęczek koperku, a także rozmaite dodatki. Kluczem do sukcesu jest jednak czas duszenie oraz tradycyjna, babcina receptura, która nie ma sobie równych. 

Młoda kapusta w klasycznej, babcinej wersji, czyli smaki lata na talerzu 

Kolejne tygodnie są coraz cieplejsze, co wpływa nie tylko na nasz pozytywny nastrój, ale także coraz więcej dóbr w warzywniakach, na targach czy bazarach. Królują soczyste barwy i intensywne zapachy, jednak jak mówi przysłowie - królowa jest tylko jedna. Mowa tu oczywiście o młodej kapuście, która smakuje wyśmienicie zarówno pieczona, duszona, dodana do sup czy drobno posiekana, jak i dodana do surówki. Wówczas kluczowe są dodatki, a cały sekret tkwi w prostocie i idealnych proporcjach. 

Młoda kapusta zasmażana to babcina, swojska klasyka, którą spokojnie można umieścić na piedestale sezonowych rarytasów. Latem gości w wielu odsłonach, jednak ten kultowy wypada najsmaczniej. Składa się jedynie ze świeżej główki, koperku, boczku (w wersji wege można pominąć), masła, soku z cytryny i przypraw. Warto skusić się także na dodanie marchewki, jednak kluczem do perfekcyjnego smaku jest odpowiedni czas gotowania oraz złote proporcje! 

Zobacz wideo Kapusta po azjatycku

Babciny przepis na młodą kapustę ze skwarkami 

Składniki: 

  • główka młodej kapusty,
  • solidny pęczek koperku, 
  • około 100 g masła, 
  • 150 g boczku,
  • sok z cytryny, 
  • sól, 
  • cukier, 
  • woda,
  • grubo mielony pieprz. 

Sposób przygotowania: 

  1. Zacznij od przygotowania kapusty - główkę obierz z zewnętrznych liści, następnie przekrój na cztery części. Z każdego kawałka usuń głąb. Kapustę drobno poszatkuj i przepłucz wodą, aby usunąć ewentualne drobiny piasku lub inne zanieczyszczenia. 
  2. Tak przygotowaną kapustę przełóż do garnka. Zalej połową szklanki wody, przykryj pokrywką i duś na niewielkim ogniu przez 15 minut. W między czasie możesz dodać sól i odrobinę cukru. 
  3. W tym czasie drobno pokrój boczek i podsmaż go na chrupiące skwarki na suchej patelni. Z boczku wytopi się tłuszcz, więc olej będzie zbędnym dodatkiem. 
  4. Pora wrócić do kapusty - po upływie 15 minut dodaj sok z cytryny i gotuj warzywo bez przykrycia. 
  5. Pokrój drobno koperek i dodaj do kapusty razem z masłem. 
  6. Skwarki odcedź od tłuszczu i także dodaj do kapusty. Całość dokładnie wymieszaj, duś jeszcze przez kilka minut i gotowe. 
  7. Tak przygotowana kapusta będzie kremowa, maślana i delikatna. Idealnie będzie pasować do dań obiadowych, ale także podana solo lub z pieczywem. 
Więcej o: