Skąd pochodzą ziemniaki po cabańsku? To tradycyjna chrzanowska potrawa, która dotarła do różnych regionów Polski pod wieloma nazwami, np. pieczonki albo duszonki. Sama nazwa dania pochodzi od Cabanów, czyli tatarskich pasterzy. Podstawą tej potrawy są ziemniaki, kapusta i kiełbasa. Jak je przygotować, aby miało idealny smak?
Zobacz wideo Nikt nie zna tego przepisu, a jest lepszy niż ogórki - kapusta małosolna!
Przepis na ziemniaki po cabańsku. Zrobisz je z kilku prostych składników
Tradycyjnie ziemniaki po cabańsku powinno się przyrządzać z różnych warzyw i wędlin w żeliwnym kociołku. Można też przygotować je w naczyniu żaroodpornym. Czasami dodaje się do nich również buraki i słoninę.
Składniki:
- kilogram ziemniaków,
- trzy białe cebule,
- cztery średniej wielkości marchewki,
- ćwierć główki kapusty,
- cztery liście kapusty,
- natka pietruszki,
- trzy kiełbasy śląskie,
- kawałek boczku,
- sól i pieprz.
Ziemniaki po cabańsku podawaj bezpośrednio po ich przyrządzeniu
Przygotowanie:
- Obierz i umyj ziemniaki, pokrój je w kostkę. Cebulę obierz z łupin i posiekaj. Marchewkę umyj, obierz i pokrój w talarki.
- Kapustę pokrój na grubsze kawałki. Kiełbasę i boczek pokrój w plastry. Natkę pietruszki wypłucz i posiekaj.
- Przygotuj naczynie żaroodporne i wyłóż w nim plastry boczku, następnie pokrojone ziemniaki, marchew. Dopraw całość solą i pieprzem. Następnie ułóż pokrojoną kiełbasę, cebulę i kapustę. Całość posyp posiekaną natką pietruszki i przykryj liśćmi kapusty.
- Piecz danie pod przykryciem w 180 st. C przez około godzinę.
Zapiekankę z ziemniaków najlepiej jest podawać bezpośrednio po jej przyrządzeniu. Aby danie miało wyrazisty smak, warto pamiętać o właściwym doprawieniu go solą i pieprzem. Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl