Letnie menu w wielu domach bazuje na sezonowych, tanich i łatwodostępnych składnikach. Tak więc można raczyć się o tej porze roku młodymi ziemniaczkami, mizerią, małosolnymi, lekkimi chłodnikami czy plackami z cukinii. Nic jednak nie smakuje tak jak młoda kapusta - szczególnie ta zasmażana ze sporą porcją koperku.
Młoda kapusta w jednej z najprostszych i najlepszych wersji
O tej porze roku warzywniaki mienią się w kuszących barwach warzyw i owoców, a domowe menu staje się o wiele zdrowsze i bogate w witaminy. Z kolei wysokie temperatury sprawiają, że nikt niemalże nie ma ochoty na tłuste mięsiwa, sycące zupy czy pływające w omaście pierogi. Jest jednak kulinarna perełka, która nigdy się nie nudzi, zawsze smakuje wybornie i doskonale dopełnia klasyczny polski obiad lub figuruje w wersji solo, jako przekąska czy dodatek do pieczywa. Mowa tu oczywiście o młodej kapuście, którą, o tej porze roku kupimy niemal w każdym sklepie, bazarze czy straganie i to za grosze!
Młoda kapusta zasmażana to babcina, swojska klasyka, którą spokojnie można umieścić na piedestale sezonowych rarytasów. Latem gości w wielu odsłonach, jednak ten kultowy i jednocześnie najprostszy wypada najsmaczniej. Potrzeba tylko ładnej główki, boczku, masła, cytryny, koperku i przypraw. Poniżej zdradzamy w paru krokach jak przygotować tę kapuścianą rewelację.
Zobacz wideo Nikt nie zna tego przepisu, a jest lepszy niż ogórki - kapusta małosolna!
Przepis na młodą kapustkę de lux - tania, smaczna i wyśmienita
Składniki:
- główka młodej kapusty,
- około 100 g masła,
- 150-200 g boczku,
- sok z cytryny,
- pęczek koperku,
- sól,
- cukier,
- woda,
- grubo mielony pieprz.
Sposób przygotowania:
- Główkę kapusty obierz z zewnętrznych liści, następnie przekrój na cztery części. Z każdego kawałka usuń głąb. Warzywo drobno poszatkuj, przepłucz wodą, aby usunąć ewentualne drobiny piasku lub inne zanieczyszczenia.
- Następnie tak przygotowaną kapustę przełóż do garnka. Zalej połową szklanki wody, przykryj pokrywką i duś na niewielkim ogniu przez 15 minut.
- W międzyczasie możesz doprawić warzywo odrobiną soli i cukru.
- Kolejno pokrój boczek i podsmaż go na chrupiące skwarki na suchej patelni. Z boczku wytopi się tłuszcz, więc olej będzie zbędnym dodatkiem.
- Pora wrócić do kapusty - po upływie 15 minut dodaj sok z cytryny i gotuj warzywo bez przykrycia.
- Pokrój drobno koperek i dodaj do kapusty razem z masłem.
- Skwarki odcedź od tłuszczu i także dodaj do kapusty. Całość dokładnie wymieszaj, duś jeszcze przez kilka minut i gotowe. Jeśli jest taka potrzeba, dodaj soli i grubo mielonego pieprzu.
- Tak przygotowana kapusta będzie kremowa, maślana i delikatna. Idealnie będzie pasować do dań obiadowych, ale także podana solo lub z pieczywem.