Domowej roboty wypieki to smak, z którym nie można konkurować. Jesienią królują drożdżowe placki, rozmaite tarty i kruche specjały, jest jednak pozycja, którą można okrzyknąć absolutnym numerem jeden - mowa tu oczywiście o szarlotce pełnej słodko-kwaśnych jabłek i korzennych przypraw.
Szarlotka według babcinego przepisu na półkruchym spodzie
Szukasz przepisu na ciasto idealne, ale brakuje czasu i chęci na kilkugodzinne kombinowanie? Postaw na klasykę, która nigdy nie zawodzi, a zawsze się doskonale udaje. Mowa tu o szarlotce, której smak lubi niemal każdy, a szczególnie jesienią, gdy w domowym menu obłędnie soczystych i słodkich jabłek nie brakuje. Jak się okazuje taki babciny placek to nic trdnego - wystarczy zadbać o kolejność i owocowe nadzienie, a reszta dosłownie robi się sama.
Sekretem babcinej szarlotki jest rzecz jasna półkruche ciasto. Specjał można ekspresowo przygotować, wystarczy jedynie kilka bazowych składników. Poza naszym ciachem ważny jest sam akcent owocowy - tu mamy dwie szkoły: jedna mówi, że owoce można poddusić do konsystencji pulpy, inna zaś twierdzi, że jabłka lepiej smakują, gdy pozostaną w kawałkach lub zostaną starte a tarce. Tu panuje dowolność, warto jednak pamiętać na koniec proporcjach, które dadzą idealny smak i zadbają o estetyczny wygląd naszego ciasta.
Zobacz wideo Placek z jabłkami. Idealny deser po wakacyjnym obiedzie
Przepis na szarlotkę na kruchym cieście - smakuje jak ta z dzieciństwa
Składniki na półkruchy spód:
- 500 g mąki pszennej,
- 2 jajka,
- szklanka cukru,
- 250 g masła,
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
- łyżka cukru z wanilią,
- szczypta soli,
- 3 łyżki śmietany 18 proc.
Dodatkowo:
- 1 kg jabłek,
- 2 łyżki cukru,
- cynamon.
Sposób przygotowania:
- Zacznij od półkruchego ciasta. Mąkę połącz z cukrem, proszkiem do pieczenia, cukrem z wanilią i solą. Następnie dodaj pokrojone na mniejsze kawałki, zimne masło - składniki rozetrzyj teraz w dłoniach, tak by powstała kruszonka. Na koniec dodaj jaja i śmietanę. Ciasto energicznie zagniatamy, formujemy kulę, którą dzielimy na dwie części, a te owijamy w folię i wkładamy do lodówki na 45 minut leżakowania.
- Teraz pora na owocowy akcent naszego placka. Jabłka obierz, wydryluj i pokrój na mniejsze kawałki. Owoce wrzuć do garnka, zasyp cukrem i cynamonem i zalej odrobiną wody - dosłownie kilkoma łyżkami. Jabłka duś na małej mocy panika często mieszając - wówczas owoce ładnie się rozpadną i nie przypalą. Wskazówka - dodaj odrobię masła, dzięki temu pulpa będzie idealnie kremowa.
- Przygotuj formę do pieczenia, wyłóż ją papierem, a na pergamin wyłóż rozwałkowane ciasto. Na nie z kolei wyłóż owocowe nadzienie, wierzch ładnie wyrównaj i na górę połóż kolejny arkusz rozwałkowanego ciasta.
- Tak przygotowaną szarlotkę piecz w rozgrzanym do 180 stopni piekarniku przez około 40 minut. Gdy placek ostygnie, posyp go cukrem pudrem. Smacznego!