W XV wieku Lublin był znany z jarmarków. Uchodził za wielokulturowe miasto, więc w kuchni było widać wpływ kultury żydowskiej, chłopskiej i szlacheckiej. Lubelszczyzna najbardziej znana jest z kaczki po zamojsku oraz cebularzy. Nie są to jednak jedyne przysmaki warte uwagi. W latach 80. i 90. dużą popularnością cieszył się forszmak lubelski, czyli gęsta zupa, która konsystencją przypomina gulasz albo leczo.
Potrawa najbardziej przypadnie do gustu wielbicielom mięsa. Znajdziemy w niej różne jego rodzaje, w zależności od preferencji: wędlina, kiełbasa wędzona, karkówka, boczek. Do tego dodaje się warzywa, a po ugotowaniu podaje ze świeżym pieczywem. Forszmak lubelski ma kwaskowaty smak dzięki ogórkom kiszonym, a jednocześnie papryka nadaje mu słodkawą nutę. Jego największą zaletą jest fakt, że jest to danie jednogarnkowe - przyrządza się je szybko, łatwo i wystarcza na kilka dni. Oto lista składników:
PORADA! Danie najlepiej smakuje z kwaśnym chlebem żytnim, który idealnie komponuje się z kwaskowatością forszmaku. Dobrym wyborem jest też chrupiący chleb pszenny, grzanki albo bagietka.
Forszmak lubelski bardzo często porównywany jest do strogonowa i serwowany podczas imprez, np. wesel. Jego przygotowanie zajmie ci ok. godziny. Oto krótka instrukcja:
Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.