Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie
dla osób dorosłych
Czym właściwie jest ajerkoniak? Niekiedy ten trunek mylony jest z advocaatem. Faktycznie, oba napoje alkoholowe są sobie pokrewne. W praktyce łatwo je od siebie odróżnić - ajerkoniak powinien być dość gęsty. Robi się go na bazie wódki lub spirytusu. Natomiast podstawą dla advocaatu jest koniak lub brandy. Innymi przykładami alkoholu na bazie jajek są likiery Eggnog i włoski trunek Bombardino.
Idealny ajerkoniak ma gładką strukturę. Nie powinien rozwarstwiać się nawet przy dość długim przechowywaniu. Jego smak musi być wyważony - bez goryczki, ale i pozbawiony zbyt mocnej słodyczy.
Jak przygotować ajerkoniak? Można to zrobić w domowym zaciszu i to przy wykorzystaniu zaledwie kilku składników. Niezależnie od przepisu należy pamiętać o tym, że ajerkoniak potrzebuje kilku dni po to, żeby dojrzeć. Kluczowe jest też wykorzystanie składników dobrej jakości.
Z czego zrobić ajerkoniak? Składniki, które trzeba zgromadzić, to:
Jak zrobić ajerkoniak krok po kroku? Na szczęście jest to całkiem proste. Pierwszym elementem, o który trzeba zadbać, jest przygotowanie jajek. Nie chodzi tu nawet o zwykłą higienę, ale o nasze bezpieczeństwo - w końcu mamy do czynienia z napojem przyrządzanym z surowych jajek. Przed rozpoczęciem przyrządzania ajerkoniaku niezbędne jest ich dokładne umycie i sparzenie.
Dopiero po tych zabiegach można przystąpić do rozbicia jajek i dokładnego odłączenia białek od żółtek. Wanilię, żółtka i cukier przekładamy do dużej miski. Z całości tworzymy puszystą masę – do jej wyrobienia można użyć miksera lub zwykłej trzepaczki.
Do masy należy stopniowo wlewać mleko skondensowane, cały czas przy tym mieszając. Podobnie trzeba postępować ze spirytusem – w tym przypadku trzeba jednak postępować z dużą delikatnością i wlewać alkohol bardzo wąską strużką. Należy pamiętać o tym, że gotowy likier będzie bardzo gęsty. Stąd należy go przelewać do butelek z szeroką szyjką. Ile czasu powinien przebywać w lodówce? Minimalny czas na przegryzienie się to dwa dni. Zwykle zaleca się jednak, aby był to tydzień.
Do czego dodawać ajerkoniak? Warto mieć na uwadze fakt, że trunek jest gęsty, słodki i sycący. Trudno jest więc spożywać go w większej ilości. Bardzo często więc łączy się go z lodami lub ciastami. Jest też doskonałym dodatkiem do kawy. Niekiedy przyrządza się również słodki krem z ajerkoniaku i owoców, który może w lecie zastępować lody. Przed podaniem należy trunek wyjąć z lodówki na pewien czas po to, by gęsta konsystencja przestała utrudniać wylanie go z butelki.
Zobacz też: Dobre drinki na imprezy - sześć wyjątkowych i prostych przepisów na drinki z whisky lub rumem