Galettes - choć brzmi to dość egzotycznie i większości z nas nazwa ta nie kojarzy się z niczym konkretnym, to jak się okazuje pod określeniem tym kryje się danie powszechnie znane, ale przygotowane w nieco odmienny sposób. Jeszcze tylko parę słów wyjaśnienia, skąd właściwie wzięła się nazwa "galette". To termin oznaczający w kuchni francuskiej płaskie, okrągłe naleśniki z mąki gryczanej lub kaszy gryczanej, najczęściej z pikantnym nadzieniem. Nie musi to jednak być zasada, gdyż te można serwować również na słodko. Ważne, aby były chrupiące.
Naleśniki z mąki gryczanej to raczej rzadko spotykane na naszych stołach rozwiązanie. Nic w tym dziwnego - są one charakterystyczne dla kuchni francuskiej, którą od naszej, rodzimej różni bardzo wiele. Jak przygotować smakowite naleśniki z mąki gryczanej. Okazuje się, że nie jest to specjalnie trudne.
Składniki: 200 g mąki gryczanej, jajko, 3 szklanki wody, 0,5 łyżeczki oleju, szczypta soli
Dodatki do wyboru: łosoś, szynka, ser żółty, jajko, szpinak, rukola, pomidor, salami, ser kozi, ser pleśniowy, chorizo, papryka.
Sposób przygotowania:
Podczas smażenia naleśników można pomyśleć o tym z jakimi dodatkami chcemy go zaserwować. Naleśniki z jajkiem sadzonym przygotowujemy jeszcze w trakcie smażenia placka. Po przewróceniu naleśnika na drugą stronę, na tę wysmażoną wystarczy wbić jajko i poczekać, aż białko się zetnie. Następnie posypać posiekaną szynką lub łososiem, startym serem i zagiąć boki naleśnika do środka. Można przytrzymać je łopatką, by pozostały w miejscu. Następnie jak jajko mocniej się zetnie, zdjąć naleśnik z patelni i przełożyć na talerz. Można całość udekorować kawałkami pomidora i posypać szczypiorkiem.
Naleśniki gryczane jak sama nazwa wskazuje przygotowywane są na bazie mąki gryczanej. Ta z kolei znana jest m.in dzięki temu, że nie zawiera glutenu, co oznacza, że korzystać z niej mogą w swojej diecie osoby cierpiące na nietolerancję glutenu i zmagające się z celiakią. Naleśniki gryczane są bardziej wyraziste w smaku, a jednocześnie zawierają mniej kalorii niż te z tradycyjnej mąki pszennej. Zwraca się także uwagę, że dzięki dodatkowi mąki gryczanej są one dobrym źródłem żelaza, cynku, potasu i witamin z grupy B.
Zobacz też: Przepis na pankejki rodem z amerykańskiej kuchni. Z tym dodatkiem smakują obłędnie