Ceny karpia 2022. Karp na święta będzie sporo kosztował. Ile trzeba będzie zapłacić za kilogram świeżej ryby?

Ceny karpia 2022 to jedno z najczęściej wyszukiwanych haseł w internecie. Nic dziwnego, ponieważ do świąt Bożego Narodzenia pozostał niespełna miesiąc, a inflacja wciąż pozostaje na wysokim poziomie, co oznacza, że czekają nas bardzo drogie święta. Ceny karpi już są wysokie - i ciągle rosną. W tym roku karp będzie na wagę złota.

Ceny karpi - rosną nie tylko w sklepach, ale i w gospodarstwach rybackich. Sprawdź ile kosztuje karp na święta prosto od producenta i w sklepie

Ceny karpia w 2022 podobnie jak i innych produktów niezbędnych do przygotowania tradycyjnych świątecznych potraw będą znacznie wyższe niż dotychczas. Wysokie koszty energii wpływają na podniesienie kosztu produkcji, a to bezpośrednio wpływa na ceny jakie klienci widzą w sklepach. Ceny karpi są dużo wyższe od tych z ubiegłego roku, a do świąt jeszcze troszkę czasu. Niestety należy spodziewać się, że ceny karpia mocno pójdą w górę tuż przed samymi świętami, kiedy zaczynamy przygotowania i zwiększa się popyt. Hodowcy już zaczęli podawać ceny. Czy karp będzie dużo droższy niż w poprzednich latach? Zajrzyjmy do cenników.

W niektórych większych marketach już na początku października pojawiły się płaty karpia. Cena jaka widniała za kilogram produktu wynosiła nawet około 70 zł. Dla porównania warto przypomnieć, że w zeszłym roku tuż przed świętami mogliśmy kupić płat ze skórą za 40 zł za kilogram. Różnica jest dość spora. Producenci karpi już wcześniej zapowiadali, że ryba będzie w tym roku droższa, ponieważ wzrosły ceny paliwa, zboża dla ryb czy wynagrodzenie dla pracowników.

14 listopada jeden ze znanych marketów wystawił karpia w poniższych cenach:

 • karp płat ze skórą – 55 zł /kg
 • karp filet – 64 zł/ kg
 • karp patroszony – 38 zł/kg
 • karp dzwonka – 71 zł/kg

W województwie łódzkim ceny wędzonego karpia z gospodarstwa rybackiego przedstawiały się następująco:

 • karp filet – 70 zł/kg
 • karp dzwonki – 55 zł/kg
 • karp tusza z głową – 50 zł/kg
Zobacz wideo Karp na puree pietruszkowym z pesto

Wiele gospodarstw rybackich zaczyna sezon sprzedaży karpia w listopadzie, jednocześnie informując, że będzie on droższy bliżej świąt.

 • Dolnośląskie: Sprzedaż tylko hurtowa. Ryba mieszana, karmiona tylko zbożem, z własnej hodowli. Odbiór możliwy po około 15 listopada - 19 zł.
 • Małopolskie: sezon handlowy karpiem w ofercie detalicznej rozpoczyna się od 1 grudnia - 26 zł/kg karpia zatorskiego
 • Świętokrzyskie: Karp Sazan i Królewski w sprzedaży od 10 listopada z płuczki. Waga karpi od 1 kg do 1,5 kg - Cena za kg 20 zł.
 • Śląskie: karp handlowy Lustrzeń. Cena hurtowa to 18 zł przy zakupie min. 500 kg - cena detaliczna 22 zł /kg.
 • Opolskie: Karp o wadze 2-2,5 kg koszt - 25 zł za kg

Cena karpia żywego – ile zapłacimy?

Choć cena karpia żywego jest wysoka, niezależnie od tego ile będzie kosztował z pewnością znajdzie się na każdym wigilijnym stole. Karp jest jedną z 12 tradycyjnych potraw wigilijnych, a na tradycji raczej nikt nie będzie oszczędzał. Musimy się jednak przygotować, że cena karpia nie będzie niska. W 2021 roku płaciliśmy za kilogram około 18 - 20 złotych. W tym roku właściciele stawów oferują sprzedaż hurtową w granicach ceny 19 - 22 zł za kilogram. Oznacza to, że w sklepach za karpia będziemy musieli zapłacić nawet 29 zł za kilogram, a i ta cena jest tylko szacunkowa i może wzrosnąć.

Cena karpia 2022 – dlaczego karp jest o tyle droższy?

Dlaczego cena karpia w 2022 roku jest aż tak wysoka? No cóż - inflacja narasta, a wraz z nią podrożały wszelkie produkty. Hodowcy wielokrotnie podkreślali, że wpływ na cenę karpia ma wiele czynników. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim ceny karmy, wzrost cen za energię elektryczną, koszty transportu i utrzymanie pracowników. Nic więc dziwnego, że cena karpia wzrosła aż o 30%.

Cena karpia: w tym roku karp to produkt luksusowy. Czym go zastąpić?

Cena karpia w tym roku nie pozostawia złudzeń co do tanich świąt Bożego Narodzenia. Tradycja mówi, że na wigilijnym stole nie może zabraknąć ryby. Karp stał się popularny po II wojnie światowej. We wcześniejszych okresach na polskich stołach gościły sandacze i szczupaki. Również dziś ze względu na cenę karpia można pomyśleć, aby zastąpić go inną, tańszą rybą. Dla przykładu pstrąg, którego cena za kilogram wynosi 38 zł, halibut za 53 zł czy dorsz, który kosztuje 65 zł. Również wspomniany sandacz będzie tańszym rozwiązaniem, bo jego cena wynosi 30 zł za kilogram. W tej samej cenie kupimy też kilogram szczupaka.

Zobacz też: Święta bez karpia? Producenci nie mają dobrych wieści. "Mieliśmy ogromne straty"

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.