Jak uratować zbyt słony bigos? Dzięki kilku prostym metodom będziesz mógł odzyskać jego właściwy smak

Bigos to tradycyjna polska potrawa, którą chętnie gotujemy na Boże Narodzenie. Czasem może się zdarzyć, że dodamy do niego za dużo soli, co może popsuć pożadany efekt. Jeśli twój bigos wyszedł za słony, nic straconego. Możesz go uratować na kilka sposobów.

Przesolony bigos to żaden kłopot - zamiast się zamartwiać lepiej spróbować naprawić jego smak. To klasyczne danie kuchni polskiej nie należy do najłatwiejszych, dlatego bywa, że kucharz przez pomyłkę doda do niego zbyt dużo soli. W takiej sytuacji nie ma się co przejmować, tylko wypróbować jedną z poniższych metod.  

Zobacz wideo Ciasto ze śliwkami na oleju

Surowy ziemniak - niezawodny sposób na przesolone potrawy

Jednym z najskuteczniejszych trików na przesolony bigos czy zupy jest dodanie do potrawy surowego ziemniaka. Do bigosu najlepiej będzie dorzucić dwa lub trzy kartofle. Warzywa pochłoną nadmiar soli z potrawy. Jak to zrobić? Wystarczy obrać ziemniaki, umyć je, przekroić na pół i wrzucić do gotującego się bigosu. 

Twoją potrawę uratują wędzone śliwki i pomidory 

Aby zrównoważyć smak bigosu, można dodać do niego kilka wędzonych śliwek. Podobnym rozwiązaniem będzie dorzucenie kilku pomidorków koktajlowych - złagodzą i wyrównają smak potrawy. 

Kolejnym prostym sposobem będzie odlanie od bigosu jednej czwartej ilości płynu i uzupełnienie do zimną wodą. Dzięki temu bigos będzie miał łagodniejszy smak i nie będzie przesolony. Inna, równie skuteczna metoda to dodanie do niego odrobiny cukru.

Lepiej nie dodawać zbyt wiele soli na początku gotowania

Warto pamiętać, że kapusta kiszona i mięso, które dodajemy do bigosu są zazwyczaj wystarczająco słone i nie potrzeba mocno go solić. Wystarczy dodać troszkę soli pod koniec gotowania - jeśli nie będziemy solić go od razu, będziemy mogli o wiele lepiej kontrolować jego smak w kolejnych etapach gotowania. W tym przypadku od soli ważniejsze będą liść laurowy i ziele angielskie. Właśnie te przyprawy dodadzą odpowiedniego smaku i aromatu twojej potrawie.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.