Kluski śląskie. Przepis na tradycyjny obiad z trzech składników. Znikną z talerza w okamgnieniu

Jak zrobić kluski śląskie? Przepis na to danie jest banalnie prosty i nie wymaga wiele czasu. Kluski będą wspaniałym dodatkiem do różnych mięs i surówek. Smakują tak dobrze, że znikają z talerzy błyskawicznie.

Kluski śląskie to jedno z klasycznych dań, które przygotowuje się w bardzo prosty sposób. Ich wykonanie nie zajmie wam więcej niż dwadzieścia minut. Sprawdzą się jako dodatek do dań mięsnych, będą smakowały doskonale z różnymi sosami i surówkami. Będą świetną alternatywą dla gotowanych ziemniaków.

Zobacz wideo Chcesz zrobić idealną zupę ogórkową? Nie popełniaj tych błędów

Kluski śląskie - przepis na tradycyjny polski obiad

Do przygotowania klusek śląskich będziecie potrzebowali tylko trzech składników: ziemniaków, skrobi ziemniaczanej i jajka. Ich wykonanie jest bardzo proste i szybkie. Wystarczy połączyć składniki, uformować kluski i wrzucić na gotującą się wodę.

Składniki:

  • kilogram ziemniaków,
  • szklanka mąki ziemniaczanej,
  • jajko,
  • sól.

Z podanych ilości przygotujecie około 50 klusek

Przygotowanie:

  1. Obierz i umyj ziemniaki. Ugotuj je w osolonej wodzie, przestudź i przeciśnij przez praskę. 
  2. Przełóż ziemniaki na stolnicę i podziel na cztery części - w miejsce jednej z nich wsyp mąkę ziemniaczaną. Z odłożonej na bok części masy ziemniaczanej odkrój ćwierć i uzupełnij to miejsce mąką ziemniaczaną.
  3. Połącz rozdzielone części w jedną masę, dodaj jajko i płaską łyżeczkę soli. Wyrabiaj na jednolitą, gładką masę. Jeśli ciasto jest zbyt rzadkie, dodaj do niego mąki ziemniaczanej.
  4. Z przygotowanej masy ziemniaczanej niewielkie fragmenty i formuj z nich kulki. Pośrodku każdej z nich wyciskaj palcem niewielkie zagłębienia.
  5. Gotuj kluski w osolonej wodzie. Należy je wrzucać do gotującej się osolonej wody partiami. Kluski śląskie powinny się gotować przez około trzy minuty od ich wypłynięcia.
  6. Jeśli nie chcecie jeść ich od razu, kluski można zamrozić.

Smacznego!

Więcej pysznych przepisów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Agora SA