Te kultowe dania wcale nie są tak wiekowe, jak myślisz. Tiramisu jest młodsze niż możesz podejrzewać!

Wiele tradycyjnych dań i przepisów uchodzi za wiekowe i przekazywane przez wiele pokoleń. Prawda jest jednak zaskakująca, ponieważ wiele regionalnych specjałów to tak naprawdę twór nowoczesnych czasów. Mowa tu m.in. o tiramisu, chlebku ciabatta czy słynnej tikka masali.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Niemal każdy region świata może szczycić się lokalną kuchnią i wszelakimi specjałami. Wiele z nich uchodzi za przepisy dawnych osadników, plemion i kolonii, które od zalania dziejów mieszkało na danym terenie. Prawda jest często zupełnie inna, a wiele z tradycyjnych przepisów nie ma nawet 100 lat!

Kultowe potrawy młodsze niż mogłoby się to wydawać 

Jedzenie to nie tylko dostarczanie ciału energii do działania, ale także kult, tradycja i w wielu przypadkach także sztuka. Biorąc pod lupę wiele potraw i przepisów z całego świata, mogłoby się wydawać, że w niektórych regionach są niemal od zawsze np. we Włoszech pasta, we Francji bagietki czy w Indiach tikka masala. Fakty są jednak zupełnie inne, bowiem wiele z przepisów to twór nowoczesnych czasów.

Na pierwszym miejscu warto wyróżnić klasyczne tiramisu, które uchodzi za jeden z najpopularniejszych deserów rodem ze słonecznej Italii. Dane mówią o wielu możliwych kolebkach, jednak najbardziej wiarygodne źródła podają, że pochodzi z restauracji o nazwie Le Beccherie w Treviso - regionie Veneto we Włoszech. W 1972 roku została tam dodana pozycja do menu o nazwie "Tiramesù". Wówczas była to kawa z kremem zabajone i dodatkiem herbatników. Dziś znamy znacznie więcej interpretacji tego przysmaku np. wersję karmelową, truskawkową czy z dodatkiem limoncello. 

Zobacz wideo Błyskawiczne tiramisu w miseczkach z czekolady. Świętujemy Święto Czekolady czekoladą!

Tradycyjne dania, które uchodzą za stare receptury

Innym ciekawym przykładem jest indyjskie danie tikka masala, czyli nic innego jak odpowiednio przygotowany kurczak taplający się w kremowym sosie pomidorowo-śmietanowym. Specjał powszechnie uważany jest za narodową potrawę Wielkiej Brytanii, i to właśnie tam zrodził się przepis na to obłędnie smaczne i aromatyczne danie. Ali Ahmed Aslam utrzymywał, że wynalazł to danie w swojej restauracji Shish Mahal w Glasgow, a powstało przez zupełny przypadek, bowiem niezadowolony klient zareklamował suchy drób, na co w odpowiedzi kucharz zaserwował go w ekspresowym sosie. Tak według brytyjskich źródeł w latach 70. narodziło się smak rodem z Glasgow, który jest po dziś dzień uznawany jako rarytas tego regionu. 

Następna w kolejce jest ciabatta, która powstała zaledwie w 1982 roku. Jak widać, pieczywo dalekie jest od wiekowych receptur. Za twórcę uznaje się piekarza i kierowcę rajdowego Arnaldo Cavallariego, który nadał jej pełną nazwę "ciabatta polesana". Mężczyzna próbował stworzyć alternatywę dla francuskich bagietek, ale z nieco większą ilością wody i charakterystyczną włoską strukturą ciasta. Jak mawiał - idealna ciabatta jest chrupiąca na zewnątrz i miękka oraz ciągnąca w środku. Pod koniec lat 80. chleb zyskał już popularność za granicą i był produkowany masowo w USA i Wielkiej Brytanii, co traw do dzisiaj. 

Baby carrots to także nowoczesny twór, a raczej sprytny zabieg marketingowy, który działa od 1986 roku. Wówczas ogromnym problemem Mike Yurosek - rolnika z Kalifornii były tony zalegających warzyw. Mężczyzna chciał zapobiec marnowaniu żywności i w ten sposób wymyślił patent na sprzedaż małych marchewek, które w rzeczywistości mają normalne rozmiary, a są jedynie odpowiednio skracane. Ten genialny pomysł na zdrową przekąskę sprawił ogromny popyt i gwałtowny wzrost spożycia warzywa w Stanach Zjednoczonych.   

Więcej o:
Copyright © Agora SA