• Link został skopiowany

Sznycel po wiedeńsku, czyli tradycyjne danie kuchni austriackiej. Jak je przygotować?

Sznycel po wiedeńsku to przysmak znany na całym świecie. Jest uznawany za austriackie dobro narodowe i wielbiony przez naród do tego stopnia, że doczekał się swojego dnia w kalendarzu. Święto sznycla wiedeńskiego przypada na 9 września. Chcesz zabłysnąć w kuchni i przygotować sznycel po wiedeńsku zgodnie z wielowiekową tradycją? Poznaj historię i sprawdzony przepis na to wybitne danie!
Wiener schnitzel to oryginalna nazwa sznycla po wiedeńsku.
zdjęcie ilustracyjne, richardschramm/ iStock

Kotlet po wiedeńsku. Specjał inspirowany włoskim daniem

Sznycel po wiedeńsku? Brzmi dumnie i wykwintnie. Tymczasem kotlet po wiedeńsku ma bardzo ciekawą historię. Zgodnie z przekazami, sznycel sprowadził do Wiednia feldmarszałek Józef Radetzky, który przebywając w Mediolanie, zachwycił się tamtejszym kotletem i przesłał przepis na dwór cesarza. Kucharze wiedeńscy nie dysponowali jednak parmezanem, którego Włosi używali do panierki wraz z jajkiem i bułką tartą. Zamiast niego dodali więc mąkę i w ten sposób powstał jeden z najbardziej rozpoznawalnych kotletów. Różnica polegała również na tym, że Włosi używali do smażenia swoich kotletów oliwy, natomiast Austriacy — masła klarowanego. 

Sznycel wiedeński. Czym różni się od polskiego schabowego?

Sznycel wiedeński według wielu osób, przygotowuje się podobnie do naszego tradycyjnego schabowego. Jak zwykle jednak na całość wpływ mają detale, zgodnie ze znanym przysłowiem "diabeł tkwi w szczegółach". Najważniejszą różnicą jest mięso. Do tradycyjnego sznycla wiedeńskiego używa się cielęciny i przygotowanie kotleta z innego mięsa, przez wielu kucharzy będzie traktowane jako dalekie od tradycyjnej receptury. Kolejna rzecz to rodzaj tłuszczu wykorzystywanego do smażenia sznycla. Austriacy używają masła klarowanego i to w bardzo dużych ilościach. Nasz schabowy tradycyjnie smażony jest natomiast na smalcu.

Sznycel cielęcy przepis na idealny kotlet po wiedeńsku. Jakich składników będziesz potrzebować?

Sznycel cielęcy przepis według sprawdzonej receptury. Do przygotowania dania potrzebne będą:

  • 2 kotlety cielęce 
  • 2 duże jajka
  • 500 g masła klarowanego
  • mąka
  • bułka tarta
  • sól, pieprz

Sznycel po wiedeńsku: przepis krok po kroku

Kiedy mamy już niezbędne składniki, możemy przystąpić do przygotowania sznycla po wiedeńsku według przepisu krok po kroku.

  1. Mięso należy rozbić na grubość ok. 3-4 mm. Najlepiej włożyć sznycla cielęcego do folii, ale dobrym pomysłem jest użycie zamiast folii woreczka strunowego do mrożenia, ponieważ jest on trochę grubszy.
  2. Gdy mięso będzie już gotowe, odkładamy je na talerz i bierzemy się za przygotowanie panierki. W jednym talerzu mieszamy mąkę z przyprawami, do drugiego natomiast wbijamy jajka i roztrzepujemy. Do trzeciego naczynia wsypujemy bułkę tartą.
  3. Sznycel cielęcy przed panierowaniem osuszamy ręcznikiem papierowym. Kotlety maczamy w mące, następnie w jajku i na końcu w bułce tartej.
  4. Kolejny krok to usmażenie kotleta, z każdej strony przez około 2 minuty.
Zobacz wideo Boeuf Stroganow

Sznycel cielęcy. Jak usmażyć najlepszego sznycla? Poznaj sekrety najlepszych austriackich kucharzy

Sznycel cielęcy, zgodnie z wiekową recepturą, powinien być smażony na dużej ilości masła klarowanego. Kotlet musi w nim "pływać", ważne jest zatem, aby tłuszcz przykrył także wierzch sznycla. Smażymy z obu stron na dużym ogniu. Jakie sztuczki stosują kucharze austriaccy, aby sznycel cielęcy wyszedł wzorowo? Patelnia powinna być szczelnie przykryta oraz należy nią często potrząsać. Są dwa powody potrząsania patelnią podczas smażenia. Po pierwsze chodzi o to, aby panierka nie przywarła do dna. Po drugie, w idealnie przygotowanym sznyclu wiedeńskim, panierka powinna odstawać od mięsa. Potrząsanie patelnią ma zapewnić właśnie taki efekt.

Sznycel cielęcy z jajkiem, czyli zmodyfikowana wersja klasycznego dania austriackiego

Sznycel cielęcy z jajkiem to popularna forma serwowania sznycla cielęcego. Trzeba jednak zauważyć, że ten sposób podania odbiega od tradycyjnego przepisu. W Austrii bowiem sznycel najczęściej podawany jest z sałatką ziemniaczaną i kawałkiem cytryny. Cytryna odgrywa ważną rolę, ponieważ jej sok wyciśnięty bezpośrednio na kotleta, wzbogaca smak i podkręca walory dania. Sznycel cielęcy z jajkiem nie jest zatem idealnym odwzorowaniem najsłynniejszej potrawy austriackiej. Nie zmienia to jednak faktu, że istotą zbliżenia się do smaku najlepszego sznycla po wiedeńsku pozostaje specjalny sposób smażenia kotleta.

Sznycel z jajkiem sadzonym, czyli przysmak na polskich stołach 

Sznycel  z jajkiem sadzonym to danie często serwowane na polskich stołach. Jego przygotowanie odbiega od tradycyjnego sznycla wiedeńskiego, bardziej przypominając sznycel holsztyński. Jaka jest różnica? Do przygotowania sznycla holsztyńskiego wykorzystuje się mięso wieprzowe i co ciekawe — nie poddaje się go panierowaniu przed położeniem na patelnię. Mięso jest bezpośrednio smażone na tłuszczu i podawane z jajkiem sadzonym i warzywami.

Zobacz też: Zapomnij o bułce tartej, ta panierka jest o niebo lepsza. Wprost zakochasz się w tych schabowych

Więcej o: