Gotowanie rosołu doczekało się niezliczonej ilości przepisów i interpretacji. W końcu ilu kucharzy i kucharek tyle zupełnie innych smaków. Warto jednak poznać kilka przydatnych zasad, które uchronią nas od kulinarnej katastrofy i sprawią, że tradycyjna zupa wyjdzie bezkonkurencyjnie.
W swojskiej kuchni na próżno szukać wymyślnych składników czy rozmaitych eksperymentów. Tradycyjne dania najlepiej smakują w domowej, prostej wersji. Podobnie jest z rosołem, który uznawany jest za flagową zupę kuchni polskiej. Aromatyczny, klarowny i rozgrzewający bulion doczekał się jednak wielu interpretacji. Pojawia się zatem pytanie, która jest najlepsza? Odpowiedź jest oczywista - im prościej, tym lepiej, warto jednak pamiętać o szczegółach takich jak mięso, warzywa czy kolejność dodawanych produktów.
Mętny, niedoprawiony, zbyt tłusty czy za słodki rosół to koszmar, który niestety ma miejsce w wielu domach. Aby temu zapobiec, wystarczy zmiana przyzwyczajeń. Zacznijmy więc od początku. Kluczowa jest oczywiście mięsna baza - niezależnie czy wybierzemy kurczaka, wołowinę, kaczkę czy też miks, ważne, by zalać mięso zimną wodą i gotować je na małym ogniu. Wówczas ściągamy szumowiny i możemy przejść do warzyw.
Przed dodaniem warzyw do garnka należy je obrać lub dokładnie wyszorować. Marchewkę, pietruszkę, seler i pora warto pokroić na mniejsze kawałki. Nie wkładaj warzyw do rosołu od razu, gdyż przed końcem gotowania zdążą się rozpaść i zupa nie będzie miała dobrej konsystencji. Sekretem smaku jest też dodanie, przypalonej na palniku lub grillowej patelni cebuli.
Niezbędne są też zioła i przyprawy. Domowy rosół bez ziela angielskiego, liści laurowych, ziaren pierzu, pietruszki i lubczyku nie ma racji bytu. Ważna jest też sól - tu jednak warto pamiętać, by dodać ją pod koniec gotowania. Ten sprytny zabieg pozwoli składnikom oddać cały smak zupie. Rosół gotuj na małym ogniu, jak mówi stara zasada - im dłużej, tym lepiej. Dzięki temu danie wyjdzie po mistrzowsku, unikniemy też zbyt tłustego efektu, a rosół nie będzie mętny. Wskazówką przydatną na koniec jest wykorzystanie mięsa i warzyw. Składniki świetnie sprawdzą się na domowy pasztet, farsz do pierogów, a same warzywa doskonale podkreślą smak kultowej sałatki.