Fasolka szparagowa najlepiej smakuje latem, a jeszcze lepiej, gdy pochodzi z własnego ogródka. Sezon na to warzywo trwa jeszcze we wrześniu, więc to dobra okazja nie tylko na uzupełnienie zapasów w zamrażalniku albo w spiżarce, lecz także wypróbowanie innych niż zwykle przepisów.
Jeśli szukasz jakiegoś pomysłu na fasolkę niż klasyczna ugotowana i oblana masłem oraz bułką tartą, to mamy dla ciebie idealną propozycję: zupę. Jest pełna koloru, ale też cennych składników. Fasolka szparagowa zawiera mnóstwo witamin, w tym witaminę A, C, witaminy z grupy B, a do tego kwas foliowy, wapń, żelazo i magnes. Jest też dobrym źródłem białka, a przy tym ma mało kalorii.
W tym przepisie idealnie sprawdzi się zarówno żółta, jak i zielona fasolka. Koloru nadadzą jej nie tylko warzywa, lecz także szczypta kurkumy, dzięki której potrawa zyska też niezwykły aromat. Możesz dorzucić odrobinę curry i ostrej papryki. Co ważne, świetnie sprawdzi się tu fasolka mrożona, np. z własnych zapasów. Przed wrzuceniem do garnka odczekaj jednak, aż się rozmrozi.
PORADA! Jeśli nie chcesz, by zielona fasolka szparagowa straciła kolor, na sam koniec gotowania, a przed zabieleniem zupy wrzuć do garnka kilka kostek lodu.
Potrzebne składniki:
Sposób przygotowania:
Marchewkę i ziemniaki umyj, wyszoruj i obierz (przy młodych warzywach nie jest to konieczne). Umyj także pora. Fasolkę oczyść, usuń łyka i pokrój na mniejsze kawałki. Cebulę pokrój w kosteczkę, białą część pora w półksiężyce, ziemniaki w kostkę, a marchewkę w plasterki lub połówki.
Na dnie garnka rozgrzej odrobinę oliwy lub masła klarowanego. Podsmażaj na małym ogniu przez kilka minut, dodaj pora, a po ok. 2 minutach także przeciśnięty przez praskę czosnek. Zamieszaj, wrzuć pozostałe warzywa. Po 2-3 minutach wlej bulion. Gdy będzie gorący, dopraw solą i pieprzem, wrzuć kurkumę. Gotuj pod przykryciem przez ok. 7-8 minut. Po tym czasie dorzuć fasolkę i gotuj przez kolejne 8 minut. Na koniec dopraw zupę śmietanką i wrzuć sporą porcję koperku.