Sałatka jarzynowa na święta jest uwielbiana przez wielu z nas i wielu z nas nie wyobraża sobie rodzinnego biesiadowania bez sałatki jarzynowej na stole. Czy słusznie? Przekonajcie się sami.
Sałatka jarzynowa na Boże Narodzenie nie ma sobie równych. Można wypróbowywać różne nowe przepisy i każdego roku serwować coraz to nowsze i bardziej wyszukane smaki, jednak to dla niej zawsze znajdzie się miejsce na stole. Sałatka jarzynowa — synonim kulinarnego celebrowania świąt Bożego Narodzenia i nie tylko. Sałatka jarzynowa zawładnęła naszymi podniebieniami na dobre i to oczywiście dla niej zarezerwowane są największe salaterki i miski w naszych domach. Sałatka jarzynowa to kwintesencja smaku i prostoty. Jej głównymi składnikami są przecież nasze polskie warzywa, które możemy wyhodować we własnych ogródkach lub nabyć bezpośrednio od dostawców.
Jak powstaje wyśmienita sałatka jarzynowa? Składniki, których używamy do przygotowania najlepszej sałatki jarzynowej, są następujące:
Najprostsze świąteczne sałatki — jarzynowa krok po kroku. Na początku przygotuj składniki. Będziesz potrzebować:
Sposób przygotowania:
Ziemniaki, marchewkę i jajka ugotuj. Warzywa obierz ze skórek, a następnie pokrój w kostkę. Ugotowane jajka obierz i pokrój w kostkę. Ogórki kiszone opłucz pod bieżącą wodą i także pokrój. Jabłko obierz i pokrój w kostkę. Groszek konserwowy opłucz pod bieżącą wodą. Wszystkie składniki umieść w dużej misce szklanej. Dodaj majonez, musztardę oraz przyprawy: sól i pieprz. Całość bardzo dokładnie wymieszaj. Odstaw, aby smaki się przegryzły. W razie potrzeby dopraw solą i pieprzem.
Powyższy przepis to klasyczna sałatka jarzynowa. Przepisy na sałatkę jarzynową różnią się jednak między sobą w zależności np. od regionu kraju lub indywidualnych preferencji kucharza. Podstawą sałatki jarzynowej są warzywa korzeniowe. Wiele osób wzbogaca smak swojej sałatki jarzynowej na święta o ugotowany korzeń pietruszki i selera. Dzięki temu sałatka nabiera bardziej intensywnego smaku i więcej wartości odżywczych.
Oprócz użycia konkretnych składników, przepisy na sałatkę jarzynową różnią się między sobą także proporcjami poszczególnych warzyw. Wyżej podaliśmy orientacyjne proporcje na smakowitą sałatkę jarzynową, jednak można dostosować je do naszych własnych upodobań. Użycie większej ilości gotowanych ziemniaków sprawi, że nasza sałatka będzie bardziej sycąca. Większa ilość marchewki wpłynie na bardziej słodki smak sałatki jarzynowej. Bardziej wyrazisty smak uzyskamy natomiast, dodając do naszej sałatki jarzynowej cebulę lub odrobinę chrzanu.
Chyba każdy z nas chciałby wiedzieć, jak smakuje sałatka jarzynowa Magdy Gessler. To chyba najbardziej znany w kraju autorytet kulinarny. Sekret wyjątkowego smaku sałatki jarzynowej tkwi ponoć w sposobie gotowania warzyw. Warzywa powinny być gotowane w rosole (łącznie z ziemniakami) do czasu, aż będą miękkie, ale nie rozgotowane. Warzywa należy następnie pokroić w kostkę i połączyć z pozostałymi składnikami tj. jabłkiem, ogórkiem kiszonym (dobrze odciśniętym z zalewy) i jajkiem. Istotne jest to, że sałatka jarzynowa jest najlepsza następnego dnia, kiedy poszczególne smaki dobrze się ze sobą przegryzą. Warto zatem zrobić ją odpowiednio wcześniej i zaserwować domownikom niby prosty, a jednocześnie wyszukany specjał.
Zobacz też: Za taką sałatkę jarzynową wszyscy będą cię całować po rękach. Sekret Magdy Gessler to gamechanger