Sok z brzozy - właściwości, o których warto pamiętać. Latem świetnie chłodzi, a do tego wspiera zdrowie

Sok z brzozy od dawna ma zastosowanie w medycynie naturalnej - zapobiega wielu schorzeniom i pomaga w ich leczeniu. Nazywany też często eliksirem życia. Jakie właściwości prozdrowotne wykazuje sok z brzozy i dlaczego warto włączyć go do diety?

Więcej zdrowotnych porad znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

W medycynie naturalnej i starych domowych sposobach na zdrowie nie brakuje produktów pozyskiwanych w prosty i naturalny sposób. Tak jest z sokiem z brzozy. Teraz jest dostępny w wielu sklepach ze zdrową żywnością i aptekach, więc nie musimy się martwić o samodzielne pozyskiwanie. Dziś pod lupę bierzemy ten produkt i sprawdzamy, jakie ma właściwości oraz na jakie dolegliwości pomaga.

Sok z brzozy - jakie ma właściwości? 

Sok z brzozy jest źródłem wielu cennych witamin i minerałów. Zawiera między innymi naturalne przeciwutleniacze, garbniki, aminokwasy, potas, miedź, żelazo i wapń. Ceniony jest za swoje właściwości wzmacniające odporność - sprawdza się w profilaktyce przeziębienia i grypy. Chroni przed działaniem wirusów i bakterii, uniemożliwiając ich rozwój. Wspomagające w leczeniu chorób nerek, układu krwionośnego, wrzodów żołądka, anemii, rwy kulszowej i innych schorzeń.

Zobacz wideo Szadkowska: Wegetarian przybywa w Polsce i na świecie

Kolejnym powodem, by pić sok z brzozy, jest oczyszczanie organizmu. Regularne picie soku brzozowego pomaga w pozbyciu się nadmiaru wody z organizmu. Podczas procesu usuwane są także wszelkie toksyny i szkodliwe substancje zgromadzone w naszym ciele, które mogą powodować rozwój różnego rodzaju chorób. 

Ponadto regularne picie soku brzozowego pozwala zapobiegać powstawaniu kamieni nerkowych. Cenne minerały wspomagają pracę układu moczowego, przez co zaleca się picie soku osobom leczącym się na choroby nefrologiczne i urologiczne. Ma działanie moczopędne i pomaga usunąć zalegające w organizmie złogi oraz stymuluje filtrację w przewodach moczowych.

Wymieniając powody, by pić sok z brzozy, nie możemy zapomnieć, że ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Pomaga przede wszystkim na bóle mięśni i stawów. Pozwala również zwalczać gorączkę towarzyszącą infekcjom wirusowym, a profilaktyczne spożywanie soku z brzozy zapobiega zakrzepicy i chorobom niedokrwiennym serca.

Sok z brzozy poprawia stan włosów i skóry. Sprawdza się nie tylko jako element codziennej diety, ale także produkt kosmetyczny. Ma szerokie zastosowanie w branży kosmetycznej, najczęściej dodaje się go jako składnik do szamponów i kremów. Kojąco działa na skórę - pozwala zwalczać problemy skórne i przyspiesza gojenie ran.

Jakie są przeciwskazania stosowania soku z brzozy? 

W niektórych przypadkach sok z brzozy jest odradzany, pomimo swoich cennych właściwości. Nie powinny sięgać po niego osoby, które:

  • mają uczulenie na pyłek brzozy,
  • u których zdiagnozowano niewydolność układu moczowego lub niedrożność dróg moczowych,
  • u których występuje nadwrażliwość wywołująca reakcje skórne takie jak wysypka czy swędzenie,
  • u których występują obrzęki powiązane ze schorzeniami serca i nerek.

Jak pić sok z brzozy? 

Sok z brzozy najlepiej spożywać na zimno wtedy organizm przyswoi najwięcej składników odżywczych. Ze względu na charakterystyczny smak można dodawać do niego miód lub sok malinowy. By kuracja przyniosła oczekiwane efekty, oskołę powinno się pić trzy razy dziennie po ćwierć szklanki przez okres 2-3 tygodni. W tym czasie najlepiej ograniczyć kawę, alkohol, mięso i czekoladę. Taka kuracja z pewnością przyniesie dobre efekty. Jeśli jednak masz jakieś obawy związane ze spożywaniem soku z brzozy, skontaktuj się z lekarzem lub dietetykiem.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Agora SA