Jagodzianki - przepis babci na mięciutkie bułeczki z kruszonką. Smak dzieciństwa i letnich wspomnień

Jagodzianki, uwielbiane przez wszystkich aromatyczne i ciepłe bułeczki, na które czekamy cały rok. Sezon jagodowy w pełni, dlatego jeśli wybieramy się na piknik, nad rzekę, na plażę czy w dłuższą podróż, warto zabrać ze sobą pyszną drożdżówkę domowej roboty.
Zobacz wideo Jagodzianki ze słodką kruszonką. Przekąska idealna

Popularne jagodzianki to wyjątkowo pyszne bułeczki. Miękkie z soczystym środkiem i chrupiącą kruszonką, zapach świeżo upieczonej drożdżówki z jagodami roznoszący się po domu przywołuje same najlepsze wspomnienia. 

Jagodzianki - przepis babci na najlepsze cieplutkie bułeczki

Jest wiele przepisów na jagodzianki, jednak aby były puszyste i mięciutkie warto zastosować się do zasad stosowanych dawniej przez nasze babcie. Po pierwsze - warto używać świeżych drożdży. Kiedyś nie było wersji w proszku, a każda babcia do upieczenia bułeczek przygotowywała specjalny rozczyn. Ta praktyka sprawiała, że jagodzianki zawsze były miękkie i puszyste.

Po drugie - jajka muszą być najlepszej jakości, dlatego wybierajmy te z wolnego wybiegu. Ważną wskazówką jest, że do przygotowania jagodzianek używamy jedynie żółtek. 

Składniki:

Rozczyn:

  • 25 g drożdży świeżych
  • łyżka cukru,
  • 1/4 szklanki ciepłego mleka,
  • 3 łyżki mąki pszennej,

Ciasto drożdżowe:

  • 300 g mąki pszennej (tortowej najlepiej typ 450),
  • 3 łyżki cukru,
  • 3 żółtka,
  • 50 g rozpuszczonego masła,

Nadzienie:

  • 200 g jagód,
  • łyżka cukru,
  • łyżeczka mąki ziemniaczanej,

Kruszonka:

  • 50 g mąki pszennej,
  • 25 g zimnego masła,
  • 25 g cukru,

Glazura:

  • żółtko,
  • 2 łyżki mleka

Więcej przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Mięciutkie bułeczki z kruszonką. Przepis na wykonanie jagodzianek babci

  1. Przygotowujemy tradycyjny rozczyn. Do niewielkiej miski rozkruszamy drożdże i zasypujemy cukrem. Zalewamy ciepłym mlekiem. Uwaga! Mleko nie może być gorące, ponieważ zbyt wysoka temperatura zabija drożdże, przez co nie pozwoli im podwoić objętości. Mieszamy dłońmi aż do połączenia składników. Dodajemy trzy łyżki mąki i ponownie mieszamy do momentu powstania jednolitej konsystencji bez grudek. Odstawiamy w ciepłe miejsce na 15 minut. Miska nie może stać przy oknie lub na przeciągach. 
  2. Po tym czasie pozostałą część mąki przesiewamy do miski, dodajemy trzy łyżki cukru, żółtka i gotowy rozczyn. Całość wyrabiamy ręcznie lub za pomocą robota kuchennego, do momentu połączenia się składników. Dodajemy rozpuszczone masło i wyrabiamy ciasto przez kolejne 10 minut, do uzyskania spójnej konsystencji. Całość przykrywamy ściereczką i odstawiamy na około półtorej godziny do wyrośnięcia.
  3. Jagody płuczemy pod zimną bieżącą wodą, osuszamy ręcznikiem papierowym. Do owoców wsypujemy łyżkę cukru i łyżeczkę mąki ziemniaczanej. Całość delikatnie mieszamy. 
  4. Kiedy ciasto podwoi swoją objętość wyrabiamy je ponownie, ale tym razem szybko i krótko. Dzielimy na 10 równych części i formujemy kulki, które następnie rozwałkowujemy, aby uzyskać okrągłe placuszki. 
  5. Następnie nakładamy na nie po łyżce przygotowanych jagód i dokładnie zalepiamy, zbierając brzegi ciasta do środka. 
  6. Na wyłożoną papierem do pieczenia blaszkę, układamy jagodzianki, tak aby miejsce łączenia bułeczek znajdowało się na spodzie. Należy ułożyć je daleko od siebie, ponieważ będą rosły i mogą się zlepić ze sobą. Gotowe drożdżówki przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na około 20 minut. 
  7. Piekarnik nagrzewamy do temperatury 180°C z opcją góra - dół. 
  8. Kiedy bułeczki wyrosną, smarujemy je glazurą, wykonaną z połączenia dwóch łyżek mleka i jednego żółtka. Wcześniej należy ubić żółtko z mlekiem za pomocą trzepaczki lub zwykłego widelca. 
  9. Przygotowujemy kruszonkę. Mąkę i cukier  wsypujemy do wysokiego naczynia, na dużych oczkach kuchennej tarki ścieramy zimne masło. Całość rozcieramy w dłoniach do uzyskania grudkowatej posypki. Tak przygotowaną kruszonką posypujemy jagodzianki. 
  10. Bułeczki wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy około 25 minut. Po tym czasie wyjmujemy drożdżówki i pozostawiamy do ostygnięcia, choć najlepiej smakują na ciepło ze szklanką mleka. 
Więcej o: