Przetwory z agrestu. Jak zrobić dżem agrestowy, aby zachować smak lata na dłużej? Mamy sprawdzony przepis!

Przetwory z agrestu nie są tak popularne, jak ich odpowiedniki z truskawek, wiśni lub jabłek. Bardzo szkoda, bo owoc ten ma wiele prozdrowotnych właściwości. Dodatkowo można z niego zrobić smaczne przetwory.

Agrest: właściwości smacznego owocu

Jakie właściwości ma agrest? Wielu z nas przypomina go sobie jeszcze z babcinych ogródków. Krzew rodzący niewielkie owoce o charakterystycznym smaku nazywany bywał wręcz ''winoroślą Północy''. Być może jest w tym określeniu sporo przesady, ale z pewnością owoce agrestu są bardzo smaczne. Dodatkowo można je cenić z uwagi na cenne dla zdrowia właściwości. Lista ważnych substancji zawartych w agreście jest długa, ale przede wszystkim należy wspomnieć o wysokiej zawartości witamin C, B6 i A. Dodatkowo owoce agrestu są bogatym źródłem potasu, fosforu, wapnia i magnezu

Spożywanie agrestu może dobrze wpływać na:

  • Wzrok: dzięki luteinie i pozostałym składnikom jedzenie agrestu działa zapobiegawczo przeciwko chorobom oczu takim, jak zwyrodnienie plamki żółtej.
  • Serce: przeciwutleniacze pomagają uniknąć groźnych chorób serca.
  • Trawienie: jest to naturalny środek przeciwko zaparciom.
  • Stawy: substancje przeciwzapalne zawarte w agreście pomagają leczyć np. zwyrodnienia stawów.
  • Pamięć i koncentrację: na układ nerwowy dobrze wpływa magnez i witaminy z grupy B.
  • Odporność: bardzo ważne jest tu zawarte w agreście bogactwo witaminy C.
  • Skórę: zawarte w agreście przeciwutleniacze opóźniają też procesy starzenia.

Popularne przetwory z agrestu

Jakie są najbardziej popularne przetwory z agrestu? Owoce tej rośliny najczęściej jedzone są w postaci surowej. Niestety nie docenia się tego, że bardzo dobrze nadaje się także na dżemy, soki, kompoty i galaretki. Ich przygotowanie nie jest przy tym trudniejsze lub bardziej żmudne.

Zobacz wideo Rolada drożdżowa z konfiturą i kruszonką

Agrest - przetwory. Co potrzeba do zrobienia dżemu?

Do czego wykorzystać agrest? Przetwory to przede wszystkim doskonałe dżemy. Co potrzebne jest do tego, aby przygotować ok. 1 litra dżemu? Niezbędne składniki to:

  • 1,2 kg agrestu;
  • 200 ml wody;
  • 0,5 kg cukru;
  • wyciśnięty sok z jednej cytryny.

Dżem agrestowy krok po kroku

Jak przygotować smaczny dżem agrestowy krok po kroku? Podstawą jest tu dobre przygotowanie owoców. Na całe szczęście agrest nie jest zbyt trudny jeśli chodzi o wstępną obróbkę. Należy go pozbawić szypułek i dobrze opłukać pod bieżącą wodą. 

Do garnka należy wlać wodę i dosypać cukier. Całość należy mieszać aż do zagotowania. Powinien powstać gęsty syrop. Wówczas należy dodać do niego owoce agrestu (etap smażenia owoców w syropie powinien trwać ok. godziny) i sok wyciśnięty z jednej cytryny. Dzięki niemu całość nabierze winnego smaku.

Do słoików taki dżem przekłada się wówczas, gdy jest jeszcze gorący. Naczynia powinny być wcześniej wyparzone i osuszone. Po nałożeniu dżemu do słoika, ale przed zakręceniem wieczka należy dokładnie wytrzeć brzegi. Odstawione do góry dnem słoiki powinny same się zamknąć. W przeciwnym razie można je poddać procesowi pasteryzacji. Z pewnością wydłuży on czas przydatności przetworów do spożycia.

Zobacz też: Ciasto agrestowe to hit lata. Jak się za nie zabrać? Mamy prosty przepis

Więcej o:
Copyright © Agora SA