Jak smażyć rybę? Sprawdzamy, dlaczego ta prosta czynność nie zawsze się udaje

Jak smażyć rybę? Chociaż czynność jest prosta, to często kończy się choćby rozpadnięciem się płatów rybnych. Problemem bywa także zbyt mocne przesuszenie mięsa, które przestaje być soczyste.

Jak smażyć rybę? Prosta czynność, która nie zawsze się udaje

Jak smażyć rybę? Dlaczego ta prosta czynność nie zawsze się udaje? Przede wszystkim problemem może być samo mięso - niektóre gatunki mają tendencję do szybszego rozpadania się podczas obróbki cieplnej. Należy się z nimi obchodzić delikatnie. Warto zadbać o odpowiedni tłuszcz do smażenia. Idealnie nadaje się do tego olej rzepakowy, który posiada neutralny smak. Bardzo często rybę kropi się cytryną lub moczy w mleku po to, by można było pozbyć się przykrego zapachu mułu. Pozostaje jeszcze sprawa przygotowania panierki - może to być mąka, jajko i bułka tarta, ale równie dobrze można skorzystać z innych wersji. Trzeba natomiast pamiętać o tym, żeby panierka nie była zbyt gruba, bo mocno nasiąknie tłuszczem. 

Smażona rybaSmażona ryba Fot. Shutterstock, vm2002

Jak smażyć rybę, żeby się nie rozpadła?

Jak smażyć rybę, żeby się nie rozpadła? W przypadku mięsa mrożonego należy rozmrażać je stopniowo. Wrzucenie do ciepłej wody sprawi, że utraci ono szereg cennych właściwości. Świeżą rybę należy wypatroszyć, umyć pod bieżącą wodą i osuszyć. W obu przypadkach należy podzielić mięso na mniejsze kawałki i pokryć cienką warstwą panierki. Dzięki temu szybciej dojdą w wyniku działania wysokiej temperatury. 

Smażona rybaSmażona ryba pexels.com

W jaki sposób smażyć rybę, żeby się nie rozpadła? Kluczową rolę odgrywa w tym przypadku właściwe przygotowanie do smażenia. Proces musi się odbywać na gorącym oleju. Zanim patelnia nie będzie gorąca, nie możemy na niej niczego kłaść. Dlaczego? Bez wysokiej temperatury mięso nasiąknie tłuszczem i rozpadnie się. Dodatkowo możemy także uszkodzić samą patelnię, bo resztki mięsa i panierki przywrą do jej powierzchni. 

Zobacz wideo Karp na puree pietruszkowym z pesto

Jak długo smażyć rybę na patelni?

Jak długo smażyć rybę na patelni? Trudno o jednoznaczną odpowiedź, bo wiele zależy od grubości mięsa i sposobu jego przygotowania. W przypadku standardowych filetów konieczna jest obróbka termiczna po ok. 5 min z każdej strony. Jeśli jednak mięso jest cienkie, to można sobie z nim poradzić szybciej. Warto też pamiętać, że w przypadku płatu ze skórą trzeba będzie smażyć rybę nieco dłużej. Ważne jest to, żeby przewracać filet dopiero po zarumienieniu, bo przy zbyt częstym przesuwaniu może się rozpaść.

Jak usmażyć rybę, żeby była soczysta?

Jak usmażyć rybę, żeby była soczysta? W tym celu można zastosować prosty, ale sprawdzony sposób. Chodzi o spieczenie skórki na dobrze rozgrzanym tłuszczu, aby później nieco zmniejszyć temperaturę smażenia. Takie działanie pozwoli na zachowanie odpowiedniej soczystości mięsa, które zachowa pełnię swojego smaku. 

Zobacz też: Potrawy wigilijne - przepisy inspirowane kuchnią świętej Hildegardy

Więcej o: