Co zrobić z jedzeniem po świętach? W ten sposób nie zmarnujesz żywności i pomożesz potrzebującym

Boże Narodzenie to czas, kiedy szykuje się wiele tradycyjnych potraw, które pojawiają się na naszych stołach tylko raz w roku. Niestety często przygotowuje się zbyt duże ich ilości. Co zrobić z jedzeniem po świętach? Podajemy kilka prostych rozwiązań.

W Polsce co roku podczas świąt Bożego Narodzenia marnują się tony żywności. Wynika to zwykle z niewłaściwego rozplanowania zakupów i przygotowywanych potraw - często robi się zbyt duże ilości jedzenia, które potem zostaje i nie wiadomo, co z nim zrobić. Jedną z najprostszych metod jest mrożenie pozostałych potraw. Inna z kolei to podzielenie się nimi z potrzebującymi w tak zwanych jadłodzielniach.

Zobacz wideo

Co zrobić z jedzeniem po świętach? Można je zamrozić albo dać potrawom "drugie życie"

Jednym z produktów, które najczęściej zostaje po świętach jest pieczywo. Jeśli zostały wam zapasy chleba, można zrobić z niego grzanki albo pudding chlebowy. Z kolei potrawy takie jak pierogi i zupy można zamrozić. Podobnie można postąpić z nadmierną ilością ciast. Kapustę i bigos najlepiej zapasteryzować. Smażonego karpia można "wskrzesić" robiąc z niego rybną zapiekankę. 

Jeśli zostało wam dużo jedzenia, można podzielić się nim w jadłodzielni

Tak zwane jadłodzielnie to miejsca, do których każdy może zanieść żywność nie tylko w święta. Są to lodówki dostępne dla wszystkich, które pojawiają się od kilku lat w wielu polskich miastach. Można w nich zostawiać produkty, które są dobre do spożycia. Jeżeli nie jesteście pewni, czy to, co chcielibyście tam zostawić, będzie się nadawało, wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy sami byście to zjedli.  Produkty i potrawy pozostawione w jadłodzielni powinny być odpowiednio opisane. Powinny się na nich znaleść daty produkcji i termin przydatności do spożycia. W przypadku własnoręcznie przygotowanych potraw należy zamieścić datę ich przygotowania.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.