Jednym z polecanych dla zdrowia rodzajów miodów jest miód akacjowy. Właściwości tego miodu wynikają z jego składu: jest bogaty w magnez, potas, glukozę i fruktozę, co sprawia, że może stanowić doskonały zastrzyk energii. Aż 80 procent masy miodu akacjowego to węglowodany, reszta natomiast to woda, białko, witaminy, minerały, flawonoidy, kwasy organiczne, śluzy i olejki eteryczne. Miód akacjowy wpływa na wzmocnienie odporności organizmu. Wykazuje łagodne działanie antybakteryjne, skutecznie ogranicza rozwój infekcji bakteryjnych. Z uwagi na działanie antybakteryjne i przeciwzapalne wskazany jest w chorobach górnych dróg oddechowych, bólu gardła czy uciążliwym kaszlu jako uzupełnienie kuracji farmakologicznej. Miód akacjowy, z uwagi na dużą zawartość cukrów prostych, zalecany jest też w stanach zmęczenia fizycznego oraz psychicznego. Warto sięgnąć po niego przy zwiększonej aktywności mózgu, znużeniu, bezsenności czy ogólnym osłabieniu. Miód akacjowy wpływa uspokajająco na nasz organizm w stanach podwyższonego stresu. Dobrze jest go serwować rekonwalescentom, których organizm potrzebuje odżywienia – jest bowiem źródłem łatwo dostępnej energii. Miód z akacji jest rodzajem miodu szeroko stosowanym w problemach układu pokarmowego. Warto sięgnąć po niego w leczeniu nadkwasoty żołądka czy zaburzeń trawienia. Miód ten przyspiesza odnowę błony śluzowej, działa osłonowo, chroniąc układ gastryczny przed zwiększoną produkcją kwasów trawiennych, wspiera walkę z wrzodami żołądka i dwunastnicy. Ponadto usprawnia działanie wątroby, wspomagając jej detoksykację. Miód akacjowy polecany jest również w zaburzeniach układu moczowego, stosuje się go w szczególności w przypadku stanów zapalnych nerek. Ten rodzaj miodu sprawdza się również w przypadku chorób skóry: likwiduje zakażenia (zwłaszcza ropne), przyspiesza gojenie i zasklepianie się ran. Nic dziwnego, że znalazł on zastosowanie w kosmetyce, gdyż nawilża i wzmacnia skórę, zapobiegając jej wysuszeniu i pękaniu. Jest doskonałym ratunkiem dla popękanych ust.
Właściwości przekonują, że warto do swojej diety włączyć miód akacjowy. Jak spożywać ten rodzaj miodu, by wykorzystać jego cenne cechy? Z pewnością warto spożywać go regularnie, najlepiej w formie płynnej, czyli rozpuszczony w letniej wodzie. Miodu akacjowego, podobnie jak innych rodzajów miodu, nie należy poddawać działaniu temperatury powyżej 40 stopni Celsjusza. W chorobach gardła oraz błon śluzowych jamy ustnej i gardła miód akacjowy warto rozpuścić w ciepłej wodzie z cytryną. Można dodawać go również do herbaty, deserów czy dressingów do sałatek, a także robić na jego bazie nalewki czy syropy. Miodu akacjowego lepiej jest jednak unikać w diecie osób zmagających się z cukrzycą. Nie powinny spożywać go niemowlęta, nie jest wskazany dla alergików, zwłaszcza osób uczulonych na pyłki roślin, nie powinny go także stosować osoby z nadwagą i otyłością.
Czym charakteryzuje się miód akacjowy? Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z tym właśnie rodzajem miodu? Jako jeden z nielicznych rodzajów miodu miód akacjowy posiada bardzo jasną barwę, określaną mianem jasnożółtej bądź jasnosłomkowej. W stanie płynnym może wydawać się wręcz bezbarwny. Ma konsystencję gęstego syropu, bardzo wolno ulega procesowi krystalizacji. Powolny proces krystalizacji miód akacjowy zawdzięcza dużej zawartości fruktozy. Jeśli już się skrystalizuje, to jego odcień jest kremowy, słomkowy lub jasnożółty. Miód akacjowy jest bardzo słodki, wręcz aż mdły. Smak, choć wyraźnie słodki, jest niezwykle łagodny, lubiany również przez dzieci. Aromat miodu akacjowego jest delikatny, nienarzucający się, zbliżony do aromatu kwiatów akacji (a właściwie robinii akacjowej).
Jak drogi jest miód akacjowy? Cena tego gatunku miodu nie należy do najwyższych. Jest on stosunkowo łatwo dostępny, gdyż powstaje z kwiatów robinii akacjowej, bardzo popularnej w naszym kraju. Chcąc nabyć litrowy słoik miodu akacjowego powinniśmy się liczyć z wydatkiem od 35 do 50 złotych. Kupując miód akacjowy warto jednak sprawdzić, czy sprzedawca miodu jest uczciwym kontrahentem i czy oferuje nam towar najwyższej jakości. Najlepiej jest kupować miód prosto z pasieki. Nie należy kupować miodu w hipermarketach, nie powinniśmy zaprzątać sobie uwagi słoikami z napisem ''mieszanka miodów pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej i spoza UE''.
Zobacz też: Jaki miód jest najzdrowszy? Dowiedz się, jak wybrać najlepszy miód i ile dziennie możesz go jeść