Czy miód jest zdrowy? Na pewno można go uznać za źródło łatwo przyswajalnych węglowodanów – cukrów: glukozy i fruktozy. Dzięki temu w łatwy sposób dostarcza energii, co sprawia, że może pomóc w przypadku wyczerpania, na przykład po wysiłku fizycznym. Na jego korzyść przemawia też to, że powstaje jedynie z naturalnych elementów. Miód należy jednak spożywać z umiarem i zachować szczególną ostrożność w przypadku takich schorzeń, jak cukrzyca.
Jaki miód jest najzdrowszy? Na to pytanie z kolei trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Tak naprawdę każda odmiana miodu jest wartościowa, choć pomaga w przypadku innych dolegliwości. Za jedne z najcenniejszych miodów uznaje się chociażby:
Ile miodu dziennie należałoby przyjmować, żeby sobie nie zaszkodzić? Zakłada się, że dorośli nie powinni przekraczać czterech łyżek dziennie. Najlepiej, żeby dzieci przyjmowały go nieco mniej, podobnie jak osoby po siedemdziesiątym roku życia (około 1-2 łyżki). Nie należy przesadzać z ilością przyjmowanego miodu, ponieważ jest on bardzo kalorycznym produktem.
Jaki miód jest najzdrowszy dla dzieci? W przypadku najmłodszych, którzy często zapadają na infekcje i różnego rodzaju przeziębienia, dobrym wyborem okaże się miód lipowy. Poznasz go po złocistym kolorze i dosyć intensywnym, choć przyjemnym, słodkim smaku. Jego woń także wyda Ci się dość silna.
Miód lipowy wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, a także może pomagać w zbijaniu gorączki. Zwalcza również kaszel, ponieważ zdradza właściwości wykrztuśne. Z jego pomocą można mierzyć się przede wszystkim z infekcjami górnych dróg oddechowych, które często dotyczą dzieci.
Jaki miód jest najzdrowszy w ciąży? Niektóre przyszłe mamy zastanawiają się, czy w ogóle warto sięgać po miód, gdy spodziewają się dziecka. Odpowiedź jest prosta – tak, ponieważ miód zawiera w sobie wiele wartościowych składników odżywczych. Najbardziej polecanym miodem dla kobiet w ciąży jest natomiast miód spadziowy. A wszystko dlatego, że ta odmiana miodu wspiera układ immunologiczny. Jednocześnie pomaga w przypadku ewentualnych infekcji górnych dróg oddechowych, o które w czasie ciąży również nietrudno.
Zobacz też: Miód spadziowy iglasty i liściasty - poznaj jego smak i właściwości