Jak rozpoznać miód nawłociowy? Przyglądając się tej odmianie miodu nektarowego w postaci płynnej (patoki), zaobserwujesz zwykle jasnożółtą barwę. Miód ten szybko jednak krystalizuje, a jego forma staje się bardziej stała (fachowo określana jako krupiec), wtedy też jego kolor jaśnieje, a konsystencja staje się kremowa, co ułatwia jego rozsmarowywanie. W smaku wyróżnia się słodkością, w której można jednak odczuć subtelną, kwaśnawo-gorzką nutę. Wyróżnia go subtelny, przyjemny zapach kwiatów nawłoci.
Polski odpowiednik miodu manuka? Niektórzy tak właśnie określają miód nawłociowy. Właściwości tej niezbyt popularnej odmiany miodu są niezwykle szerokie, dlatego warto przyjrzeć im się nieco bliżej. Sekret wyjątkowych właściwości, jakimi odznacza się miód nawłociowy, tkwi w roślinie miododajnej, z której jest on pozyskiwany. Nawłoć pospolita (znana również jako mimoza), jest powszechnie uważana za inwazyjny chwast. Charakteryzują ją intensywnie żółte kwiaty, z których pszczoły pozyskują cenny nektar. Miód, wytwarzany z tej rośliny zachowuje wiele jej właściwości.
Miód nawłociowy działa antybiotycznie, dzięki czemu okazuje się pomocny podczas walki z infekcjami bakteryjnymi. Znajdują się w nim nie tylko witaminy i minerały, ale także garbniki (kwasy organiczne), flawonoidy, substancje śluzowe oraz olejki eteryczne. Po miód nawłociowy warto sięgać, by regenerować i wzmacniać osłabiony organizm, jak i podczas leczenia przeziębienia czy górnych dróg oddechowych. Miód nawłociowy wykazuje działanie przeciwzapalne i moczopędne, dzięki czemu sprawdza jako pomoc w leczeniu schorzeń układu moczowego. Stosuje się go przy zwalczaniu stanów zapalnych dróg moczowych czy przy leczeniu kamicy nerkowej. Miód nawłociowy okazuje się również wyjątkowo skuteczny przy problemach z prostatą. Kolejną zaletą produktu, powstającego z nektaru z kwiatów nawłoci, jest jego działanie na stany zapalne. Miód nawłociowy warto też spożywać ze względu na jego korzystny wpływ na układ krwionośny i funkcjonowanie mięśnia sercowego.
Miód nawłociowy sprawdza się nie tylko w kuchni. Dzięki jego działaniu, lepiej zadbasz też o urodę. Doskonale nawilża, dodając włosom blasku i miękkości, dlatego może stanowić składnik odżywek do włosów. Sprawdza się również jako dodatek do maseczek na twarz, gdyż świetnie ujędrnia i poprawia wygląd skóry.
Jedną z wielu interesujących odmian miodu, po którą warto sięgnąć jest nazywany dawniej "nektarem życia" miód nawłociowy. Jak spożywać wyróżniający się tak wieloma właściwościami produkt? Dzięki temu, że produkt szybko krystalizuje, wspaniale sprawdza się do smarowania pieczywa. Z jego pomocą możesz przygotowywać pyszne, wartościowe i energetyczne śniadania, które każdy będzie zjadać ze smakiem. Dodawaj go do płatków owsianych i do nabiału, a także stosuj jako zamiennik cukru, słodząc nim herbatę czy koktajle. Dodając go do wody czy napoi odczekaj chwilę, bo wysoka temperatura spowoduje utratę witamin i mikroelementów, zawartych w miodzie. Możesz też dodawać go do wypieków.
Chcąc czerpać z niezwykłych właściwości, skrywanych w słodkim produkcie, spożywaj go regularnie. Pamiętaj jednak, że miód nawłociowy jest wysokokaloryczny. Jeśli się odchudzasz, lepiej nie jedz go w zbyt dużych ilościach. Zalecana dzienna dawka spożycia miodu nawłociowego wynosi około 40 g. Chcąc zachować jak najdłużej bioaktywność produktu nie zapominaj o tym, by przechowywać go w chłodnym miejscu. Słoik z miodem musi być również szczelnie zamykany.
Ile zapłacisz za miód nawłociowy? Cena tego produktu za litr waha się zwykle w granicach od około 40 do 55 zł. Jego dość wysoka cena wiąże się z procesem produkcji – jest on zbierany późno, przez co również jego ilość nie jest duża, pszczelarze muszą pozostawiać część miodu pszczołom, by w czasie zimy nie zabrakło im pokarmu. Szukając najwyższej jakości miodu nawłociowego odwiedź lokalne pasieki lub wybierz się do sklepów, oferujących zdrową żywność. Cieszący się coraz większą popularnością w Polsce miód nawłociowy znajdziesz również w sprzedaży internetowej.
Zobacz też: Miód wrzosowy: sposób na wspomaganie odporności i źródło biopierwiastków