Flagowym daniem wigilijnego stołu jest obłędny barszcz czerwony. Kultowa zupa lubi jednak towarzystwo uszek - drobnych pierożków starannie i ręcznie sklejanych. Jeśli chcesz uniknąć świątecznej klęski, czy sięgać po gotowy, sklepowy rarytas, lepiej sprawdź przepis Magdy Gessler.
Zobacz wideo Jak przygotować tradycyjny barszcz z uszkami?
Uszka wigilijne Magdy Gessler - magia tkwi w szczegółach
Nie ma wigilii bez barszczu, a barszczu bez małych i smakowitych uszek. Drobne pierożki hojnie nadziane grzybowym farszem to prawdziwe działo sztuki. Chociaż w wielu domach lepienie ich to już niemal tradycja, warto nieco podszlifować swoje umiejętności, a przepis Magdy Gessler może okazać się tu sporą pomocą. Jak radzi sama restauratorka, warto skupić się na sprężystym cieście i pełnym aromatu farszu bazującym na leśnych grzybach.
Przygotowanie uszek to jedna z najbardziej wymagających, delikatnych i czasochłonnych czynności zaliczających się do świątecznych obowiązków. Trud wynagradza jednak pyszny, domowy smak. Magda Gessler poleca przygotować je na świeżo, jednak można je także zamrozić i później szybko podgotować. Kluczowe są jednak proporcje, mozolne lepienie i jakościowe składniki - bez tego ani rusz. Więcej smacznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Przepis na mistrzowskie uszka Magdy Gessler. Element obowiązkowy do barszczyku
Składniki na ciasto:
- 500 g mąki,
- letnia woda,
- sól.
Farsz:
- duża biała cebula,
- pół szklanki suszonych borowików,
- masło,
- łyżka bułki tartej,
- liść laurowy,
- kilka ziaren ziela angielskiego,
- pieprz i sól do smaku.
Sposób przygotowania:
- Zalej grzyby wodą w garnku. Wrzuć do nich kilka liści laurowych, kilka ziaren ziela angielskiego, dodaj sól i gotuj całość na małej mocy palnika.
- W tym czasie przygotuj ciasto na nasze uszka. Na stolnicę wysyp kopczyk mąki, dodaj sól i stopniowo wlewaj wodę. Energicznie zagniataj ciasto aż powstanie jednolita, sprężysta kula. Ciasto przykryj ciepłą miską lub ściereczką.
- Wróć do farszu. Obierz i pokrój cebulę w drobną kostkę. Następnie usmaż ją na maśle. Ugotowane grzyby zmiel w maszynce do mielenia mięsa, dodaj podsmażoną cebulę, bułkę tartą, sól oraz pieprz. F
- Tak przygotowany farsz włóż na moment do lodówki.
- Ciasto starannie rozwałkuj na cienki płat, wykrawaj kawałki, nakładaj małe porcje farszu i standardowo zlepiaj uszka. Wskazówka - pamiętaj, by pomiędzy ciasto na rogach nie dostał się farsz - wówczas nasze uszka mogą się rozgotować we wrzątku.
- Wigilijne uszka są gotowe - teraz wystarczy je gotować w osolonej wodzie lub zamrozić. Smacznego!