Wigilijna zupa grzybowa z przepiśnika babci. Poznaj największego rywala barszczu z uszkami

Aromat zupy grzybowej kojarzy mi się z dzieciństwem i świętami Bożego Narodzenia w rodzinnym gronie. Nikt nie przygotowywał tak dobrej zupy wigilijnej jak babcia. Jeśli chcecie poznać jej doskonały przepis, sprawdźcie ten artykuł. Bez względu na to, czy przygotujecie zupę z grzybów świeżych, mrożonych czy suszonych, jedno jest pewne: będzie przepyszna!

Zupa grzybowa to obok barszczu z uszkami najczęściej przygotowywana zupa na Boże Narodzenie. Choć zrobienie dobrej zupy grzybowej może zająć kilka godzin, to jej doskonały smak i niezwykły aromat z pewnością wynagrodzą czas spędzony w kuchni. Czego potrzebujemy, aby przygotować smaczną zupę grzybową na wigilię? Sprawdź nasz przepis!

Zobacz wideo Chrupiąca ryba z sosem tatarskim [PRZEPIS]

Zupa grzybowa wigilijna - dobra alternatywa dla osób, które nie lubią barszczu

Składniki:

  • 1 średnia cebula
  • włoszczyzna (pietruszka, marchew, kawałek selera, por)
  • natka pietruszki
  • 1 szklanka suszonych grzybów (najlepiej prawdziwków)
  • pieprz, sól
  • 2 litry wody
  • kilka ziarenek ziela angielskiego
  • 2 łyżki masła
  • kilka ziarenek pieprzu
  • 2 łyżki słodkiej śmietany 30%
  • listek laurowy
  • 1 łyżeczka mąki pszennej
  • kostka rosołowa warzywna

Zupa grzybowa - przepis na znakomitą wigilijną zupę

Przepis na świąteczną zupę grzybową, którą przygotujemy z podanych składników, jest dość czasochłonny, ale biorąc pod uwagę znakomity smak zupy, naprawdę warto. Oto przepis krok po kroku.

  1. Grzyby moczymy w zimnej wodzie i odstawiamy je na co najmniej trzy godziny lub - jeśli mamy czas - na całą noc.
  2. Po upływie tego czasu odsączamy grzyby z wody, a następnie kroimy je na dość duże kawałki. 
  3. W następnej kolejności kroimy włoszczyznę i cebulę, a następnie je myjemy. Warzywa wkładamy do garnka z grzybami (bez wody z moczenia). 
  4. Całość zalewamy dwoma litrami zimnej wody. Dodajemy masło, kostkę rosołową, listek laurowy, ziarenko ziela angielskiego oraz pieprz. Wszystko gotujemy na małym ogniu do momentu aż grzyby zrobią się miękkie. 
  5. Zupę doprawiamy solą i pieprzem, a z garnka wyjmujemy włoszczyznę i cebulę. Na koniec do zupy dodajemy mąkę, dolewamy śmietanę, aby zabielić zupę i ponownie gotujemy.

Wigilijną zupę grzybową możemy podawać z kaszą lub z makaronem czy lanymi kluseczkami - jak to robi słynna restauratorka Magda Gessler.

Zupa grzybowa z suszonych grzybów - jakie grzyby będą najlepsze?

Zupa grzybowa z suszonych grzybów jest równie smaczna co ta przygotowana z grzybów świeżo zebranych. Do zrobienia zupy najlepiej wybrać podgrzybki, maślaki, opieńki, kurki lub borowiki. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać grzyby jednego gatunku, ale w takim przypadku najlepiej będzie, jeśli będą to podgrzybki.

Kolejną dość istotną kwestią jest to, aby ilość grzybów w zupie była jak największa. Dzięki temu nasza zupa będzie miała intensywny smak i aromat. Dotyczy to jednak zupy ze świeżych grzybów. W sytuacji, kiedy będziemy dodawać do zupy tylko i wyłącznie grzyby suszone, powinniśmy pamiętać, aby użyć ich trochę mniej niż świeżych. Ważne także, aby suszone grzyby namoczyć wcześniej w zimnej wodzie i dodać je do zupy, dopiero kiedy będą odpowiednio miękkie.

Więcej o: