Farbowanie jajek w cebuli i inne gotowe patenty na naturalne ozdoby. W tym roku musi być kolorowo

Farbowanie jajek w cebuli to tradycyjny zwyczaj barwienia pisanek. Po dekadach plastikowych zajęcy i żółtych mini kurczaków do łask wracają dawne, ekologiczne materiały. Jak wyczarować magiczną Wielkanoc z tego co masz pod ręką? Podpowiadamy.

Jajka w cebuli mogą być niedoskonałe 

Wielkanocne trendy nawiązują do tego, co dzieje się w temacie szeroko rozumianego designu. Po idealnych, białych wnętrzach na wysoki połysk nie ma już śladu. Aktualnie rządzą gliniane tynki i organiczne kształty w neutralnych kolorach. Modę na naturalny minimalizm można dostrzec też w świątecznych dekoracjach. W tym sezonie bez żalu żegnamy plastikowe ozdoby i pastelowe dodatki na rzecz kolorów, które można odnaleźć na leśnej ścieżce, czy w przydomowym ogródku. Jajka w cebuli to dawny sposób na farbowanie pisanek. Jak przebiega cały proces? Sprawdź instrukcję krok po kroku i naturalne pomysły na Wielkanoc

Zobacz wideo Jajka z farszem z awokado - lżejsza wersja świąt

Malowanie jajek w cebuli krok po kroku

Interesuje cię malowanie jajek wielkanocnych w cebuli? Zacznij od zbierania łupinek cebuli, które powinny być przechowywane w suchym miejscu bez dostępu do wilgoci. Idealny będzie lniany woreczek, który można zawiesić na gałce od kuchennej szafki. Poniżej znajdziesz opis kolejnych etapów. 

Gotowanie jajek w cebuli - po jakim czasie zamienią się w pisanki? 

W momencie, gdy zbierzesz już wystarczającą ilość, przełóż łupiny do garnka i ułóż na nich jajka. W kolejnym kroku zalej całość zimną wodą, dodaj szczyptę soli oraz pół łyżki octu. Następnie na wierzchu ułóż kolejną partię łupinek. Gotowanie jajek w cebuli powinno trwać około 10 minut. Po upływie tego czasu odstaw garnek do wystudzenia, to kluczowy moment, w którym jajka farbowane w cebuli zyskują wyjątkową głębię koloru. 

Jak zafarbować jajka w cebuli, aby osiągnąć efekt ombre? 

Cieniowane pisanki będą się ładnie prezentować na świątecznym stole. Efekt ombre można uzyskać, postępując zgodnie z powyższym opisem. Z tą różnicą, że na etapie studzenia należy wyjmować po jednym jajku w różnych odstępach czasowych. Poszczególne skorupki będą miały różne odcienie.

 

Wiemy już, jak zafarbować jajka w cebuli, czas na garść inspirujących pomysłów na dekorację. Malowanie jajek w cebuli to pierwszy krok do tradycyjnie wydrapywanych pisanek, przy pomocy małego ostrza można wyczarować charakterystyczne wiosenne motywy: kwiaty, ptaki, leśne motywy. 

Wielkanocne jajka - świąteczne inspiracje

Jak jeszcze można udekorować wielkanocne jajka? Oto garść ciekawych inspiracji:

 

Naturalny błękit osiągniesz dzięki fioletowej kapuście, którą wystarczy ugotować w towarzystwie jajek zgodnie z powyższym opisem (pomijając etap suszenia liści). 

 

Niebieskie jajka z roślinnym motywem z wiosennej łąki. 

 

Prosta i zarazem bardzo efektowna kompozycja na bazie przepiórczych jajek w otulinie z gałązek.

 

Kompozycja na stół, którą można zaaranżować w kilka sekund. 

 

Pisankowe drzewko z gałązek i białych pisanek. 

W nadchodzące święta mniej znaczy więcej, warto korzystać z naturalnych materiałów i neutralnych, przygaszonych kolorów wprost z ogródka. 

Zobacz też: Barszcz wielkanocny na tradycyjnym zakwasie z przepiórczym jajem według przepisu Ewy Wachowicz

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.