Granola. Czy ta domowa może być równie smaczna co gotowa? Oczywiście!

Granola to pomysł nie tylko na smaczne, zdrowe, ale także szybkie śniadanie. Podana z jogurtem naturalnym, mlekiem czy napojem sojowym stanowi fit śniadanie, które można zabrać ze sobą na drogę. Przygotowanie domowej granoli nie zabierze Ci dużo czasu, a może sprawić sporą frajdę. Co to w ogóle jest granola?

Co to jest granola? Jak ją przygotować samodzielnie?

Granola to mieszanka płatków zbożowych (zazwyczaj owsianych) z dodatkiem suszonych owoców, ale też orzechów, osłodzona z pomocą miodu czy syropu klonowego. Co to jest granola? Jest to przekąska o charakterystycznej chrupkości, której nadrzędną cechą jest wysoka zawartość białka i błonnika (zwłaszcza ten ostatni przyczynia się do uczucia sytości po spożyciu granoli). Do wysokiej zawartości białka przyczyniają się zwykle orzechy (włoskie, laskowe, nerkowca) oraz nasiona, takie jak dynia i sezam, słonecznik. Z kolei za zwiększoną podaż błonnika odpowiadają w niej następujące składniki: owies i nasiona. Granolę można podawać tak jak musli, czyli z mlekiem lub jogurtem. Może ona być także wykorzystana jako atrakcyjna wizualnie i zdrowa posypka do deserów.

Domowa granola - przepis, który przygotujesz w kilka minut

Granola zrobiona samodzielnie w domu jest nie tylko smaczna, ale przede wszystkim zdrowa. Sami możemy decydować o tym, co się w niej znajdzie i w jakiej proporcji. Domowa granola nie jest wymagającym daniem - wystarczy kilka minut, aby przygotować pełnowartościowe śniadanie.

Składniki: szklanka płatków owsianych, garść żurawiny, garść rodzynek, 2-3 łyżki siekanych orzechów włoskich, 2 łyżki ziaren słonecznika, 4-5 suszonych moreli, szczypta cynamonu, odrobina świeżo startego imbiru, 2 łyżki miodu płynnego lub syropu klonowego

Przygotowanie:

  1. Orzechy i morele siekamy, następnie wraz z pozostałymi składnikami wsypujemy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, dokładnie mieszamy i wyrównujemy. Jest to ważne, aby wszystkie składniki miały możliwość jednolicie się wypiec.
  2. Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 160°C.
  3. Przygotowane składniki wstawiamy do rozgrzanego piekarnika na około 20-25 minut. Pamiętajmy, aby podczas pieczenia kilkakrotnie wymieszać całość znajdującą się na blasze, tak aby wszystkie składniki równomiernie się podpiekły.
  4. Gorąca granola jest jeszcze miękka - chrupiąca stanie się dopiero gdy ostygnie.
  5. Tak przygotowaną granolę można przechowywać przez około dwa tygodnie w szczelnie zamkniętym słoiku.
Zobacz wideo Najlepsza pieczona granola. Najlepsze śniadanie do pracy

Granola czekoladowa - dodaj odrobinę słodyczy do swojego śniadania

Granola czekoladowa jest odpowiedzią na potrzeby wielbicieli słodkości. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać - za słodkość naszej granoli niech odpowiadają przede wszystkim zdrowe składniki jak miód czy suszone owoce. 

Składniki: szklanka płatków owsianych, 3-4 garści ulubionych orzechów (np. orzechy laskowe, pekan itd), garść pestek dyni, 3 łyżki pestek słonecznika, 3 łyżki kakao, łyżeczka cynamonu, pół tabliczki czekolady gorzkiej, 4 łyżki oleju, 150 g miodu

Przygotowanie:

  1. Orzech i nasiona siekamy na średniej wielkości kawałki.
  2. Do miski wkładamy wszystkie składniki. Dokładnie mieszamy i wykładamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
  3. Pieczemy ok. 20-25 minut w temperaturze 160°C (grzałka góra- dół), co jakiś czas mieszając zawartość.
  4. Pozostawiamy do ostygnięcia,
  5. Gdy nieco ostygnie, dodajemy posiekaną czekoladę i mieszamy całość.
  6. Przechowujemy w szczelnym słoiku do dwóch tygodni.

Granola: przepis można modyfikować dowolnie

Dużą zaletą granoli jest to, że możemy indywidualnie modyfikować recepturę. Granola przepis ma niejeden - wystarczy zmienić odrobinę proporcje i składniki, aby wyszedł nam zupełnie nowy, zaskakujący smak. Jeśli lubisz eksperymenty to z pewnością granola na śniadanie będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Twój organizm również będzie Ci wdzięczny za energetyczny i zdrowy początek dnia. 

Zobacz też: Pasta jajeczna na wypasie. Podrasuj śniadaniową klasykę tymi dodatkami

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.