Kutia - przepis na tradycyjną potrawę wigilijną. Mieszankę pszenicy i maku połącz z bakaliami i miodem

Wśród tradycyjnych potraw wigilijnych nie może zabraknąć słodkich rarytasów. Kutia to prawdziwy must have bożonarodzeniowy! To nic innego jak pszenica połączona z makiem, bakaliami i osłodzona miodem. Przygotuj dawny przysmak i zaskocz gości w te święta.

Więcej świątecznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Na wigilijnym stole obok karpia, pierogów i barszczu z uszkami nie może zabraknąć także wypieków i słodkich deserów. Ciekawym daniem jest kutia. Przysmak z pszenicy i maku połączony z miodem, bakaliami i orzechami podbije kubki smakowe domowników i gości!

Kutia - przepis na tradycyjną potrawę wigilijną

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Wśród tradycyjnych dań, takich jak barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, smażony karp, czy zupa z leśnych grzybów, nie może zabraknąć także słodkich dodatków. 

Kutia to przysmak z dawnych lat i jedna z dwunastu potraw wigilijnych. Chociaż w wielu domach jest często pomijana, warto skusić się na jej przygotowanie. To nic innego jak mieszanka maku, pszenicy i ciekawych dodatków: orzechów, skórki pomarańczy, migdałów, orzechów włoskich, suszonych owoców czy nawet mleka i miodu. Chociaż danie jest czasochłonne i wymagające warto poświęcić mu wysiłek - niepowtarzalny smak wszystko wynagrodzi!

Zobacz wideo Makowiec nowojorski. Jego przygotowanie jest łatwiejsze, niż myślisz

Przepis na świąteczną kutię z miodem i bakaliami

Składniki: 

  • 250 g zmielonego maku,
  • 250 g pszenicy łuskanej,
  • 100 g rodzynek,
  • 100 g migdałów
  • 75 g orzechów włoskich,
  • 150 ml wody,
  • 200 ml miodu dobrej jakości. 

Sposób przygotowania:

  1. Zaczynamy od zalania pszenicy wrzątkiem - tak przygotowane ziarno odstawiamy na godzinę. Następnie odcedzamy i ponownie zalewamy, tym razem zimną wodą. Gotujemy na średniej mocy palnika, aż ziarna będą bardzo miękkie - około 40 minut. 
  2. Kolejnym krokiem jest zalanie wrzątkiem maku, który odcedzamy po 20-30 minutach. Warto użyć do tego pieluchy tetrowej lub kuchennego ręcznika, odciskając nadmiar wody. 
  3. Mak dodajemy do przestudzonej pszenicy razem z posiekanymi orzechami i rodzynkami. 
  4. Całość zalewamy zimną wodą i miodem. Dokładnie mieszamy i przekładamy do lodówki na całą noc. 
  5. Po tym czasie danie jest gotowe do podania. 
Więcej o:
Copyright © Agora SA