Ile gotować? Poradnik dla początkujących. Ile gotować brokuły, ziemniaki i inne warzywa?

Czy wiesz ile gotować poszczególne warzywa? Jeśli nie masz doświadczenia w tej kwestii - niczym się nie przejmuj. Przedstawiamy krótki poradnik dla początkujących, z którego dowiesz się, ile gotować brokuły, ziemniaki i inne warzywa.

Ile gotować ziemniaki?

Zastanawiasz się, ile gotować ziemniaki? Wszystko zależy od ich wielkości, odmiany i przeznaczenia. Jest ich ponad 100 odmian, które pogrupowane są w trzech typach różniących się konsystencją po ugotowaniu. Do sałatek, grillowania czy gotowania w mundurkach, wybierzemy ziemniaki spośród odmian typu A (np. Denar), do tradycyjnego podania najczęściej wybierane są odmiany typu B (np. Irys, Sante), zaś do puree, farszu czy placków szczególnie polecane są odmiany typu C (np. Gracja, Bryza, Tajfun).

Ziemniaki należy obrać ze skórki, dokładnie umyć i wstawić do garnka z wodą, która dokładnie je zakryje. Jeśli ziemniaki są większe, warto pokroić je na równe kawałki. Gdy woda się zagotuje, należy ją osolić, zmniejszyć płomień i gotować pod przykryciem od 20 do maksymalnie 30 minut. Ziemniaki mniejsze i młode gotują się krócej, nawet do 15 minut. Warto sprawdzić widelcem, czy są już wystarczająco miękkie. Aby uniknąć wypłukiwania witamin, warzywa te można wrzucić dopiero do gotującej się wody. Zdrowsze będą gotowane w mundurkach (około 20 minut), bądź w parowarze (od 15 do 30 minut).

Zobacz też: Zupa z fasolki szparagowej zielonej: jak zrobić? Sprawdzone przepisy

Ile gotować brokuły?

Jeśli nie wiesz, ile gotować brokuły, podpowiadamy: jak najkrócej! Zbyt długo gotowane warzywo straci swoje wartości odżywcze. Umyte pod bieżącą wodą brokuły należy podzielić na różyczki, odciąć łodyżki. Do zagotowanej w garnku wody trzeba dodać sól i odrobinę cukru, a następnie włożyć kawałki brokułu. Gotować od 7 do 10 minut, sprawdzić widelcem, czy jest dostatecznie miękki, a następnie odcedzić i przelać zimną wodą dla zahartowania. To warzywo można z powodzeniem gotować na parze, w specjalnym koszyczku nakładanym na garnek. W ten sposób brokuł gotujemy 10 minut, pod przykryciem, a po wyjęciu koszyczka z garnka również przelewamy warzywo zimną wodą.

Zobacz wideo Dowiedz się więcej o właściwościach brokułów

Ile gotować kalafiora?

Zastanawiając się nad tym, ile gotować kalafiora, trzeba najpierw określić swoje upodobania. Jedni lubią, gdy warzywo jest mięciutkie i rozsypuje się na talerzu, inni wolą różyczki ugotowane al dente. Z pewnością należy rozpocząć od obrania kalafiora z liści, wycięcia głąba i dokładnego opłukania warzywa pod bieżącą wodą. Po zagotowaniu wody w garnku trzeba ją osolić i dodać odrobinę cukru. Kalafior gotowany w całości bez przykrycia na średnim ogniu potrzebuje około 15 minut, podzielony na różyczki będzie dobry już w 10 minut. Jego miękkość warto sprawdzić widelcem. Można też gotować kalafiora na parze, pod przykryciem, co zajmie od 8 do 12 minut.

Ile gotować warzywa na sałatkę?

Najczęściej zadawane pytanie przed świętami w wielu polskich domach brzmi: ile gotować warzywa na sałatkę jarzynową? Choć przepisy na tę tradycyjną potrawę różnią się od siebie, to jej podstawowe składniki to zwykle ziemniaki, marchewka, pietruszka i seler. Należy je wyszorować, nie obierać, zalać wodą w garnku tak, by warzywa zakryć, posolić i gotować na niedużym ogniu pod przykryciem od 20 do 40 minut. Ziemniaki warto wyjąć wcześniej, bądź dodać później, gdyż czas ich gotowania to około 20 minut.

Sałatka jarzynowa nie może obejść się bez takich składników jak: marchewka, ziemniaki, pietruszka, seler, groszek konserwowy i majonezSałatka jarzynowa nie może obejść się bez takich składników jak: marchewka, ziemniaki, pietruszka, seler, groszek konserwowy i majonez Fot. Shutterstock/ photka

Ile gotować jajka?

Jeśli już mowa o sałatce jarzynowej, to warto też wiedzieć, ile gotować jajka na twardo. Przed gotowaniem trzeba je wyjąć z lodówki co najmniej 20 minut wcześniej, należy je też dokładnie umyć. Zwykle wkłada się je łyżeczką do gotującej się wody, ale można też włożyć je do zimnej wody. Czas gotowania jest w obu przypadkach podobny. Liczy się go od momentu zagotowania wody. Jajko będzie ugotowane na twardo po 8 minutach. Ważne by nie gotować go dłużej niż 10 minut. Po ugotowaniu jajko należy wyjąć z gorącej wody i zanurzyć w zimnej. Dla porównania: jajko na półmiękko gotuje się do 6 minut, a jajko na miękko 2 do 4 minut.

Ile gotować bób?

W sezonie letnim warto sięgnąć po świeże warzywa strączkowe – wystarczy wiedzieć ile gotować bób, aby stworzyć z niego szybką przekąskę. Młody, gotowany w lekko osolonej wodzie, jest gotowy do spożycia po 10 minutach, pod koniec sezonu czas gotowania wydłuża się do 20 minut. Na parze gotuje się go nieco dłużej. Po ugotowaniu warto przelać bób zimną wodą.

Ile gotować warzywa? Lista dla zapominalskich

Wciąż zapominasz, ile gotować warzywa? Lista sporządzona przez nas pomoże Ci szybko odświeżyć pamięć. Dokładnie umyte, obrane jak najcieniej warzywa gotujemy w osolonej wodzie, wrzucając je do wrzątku. Gotujemy pod przykryciem, na średnim ogniu, najkrócej jak się da:

  • bakłażany – do 20 min.;
  • bataty – ok. 30 min.;
  • bób – młody 10-15 min., starszy 20-30 min.;
  • brokuły – do 10 min.;
  • brukselkę – do 7 min.;
  • cukinię – 20-30 min.;
  • fasolkę szparagową – do 15 min.;
  • kalafiora – do 15 min.;
  • marchew – 20-25 min.;
  • selera – do 20 min.;
  • szparagi – zielone do 8 min., białe do 15 min.;
  • ziemniaki – średnio 20 do 30 minut.

Zobacz też: Kania smażona. Jak przyrządzić kanię na obiad i nie tylko?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.