Przepis na zakwas z buraków opiera na kilku podstawowych składnikach. Podstawą są oczywiście buraki czerwone, które najlepiej kupić w miejscu, co do którego mamy pewność, że jakość warzyw nie pozostawia żadnych wątpliwości. Od tego bowiem jakie buraki użyjemy do przygotowania zakwasu zależy to, jaki będzie końcowy efekt. Oprócz buraków warto także zaopatrzyć się w główkę czosnku, którą możemy umieścić w słoju wraz z warzywami. Do przygotowania zalewy potrzebna będzie natomiast woda i sól. Tak niewiele potrzeba do przygotowania zakwasu, który jest podstawą wyśmienitego barszczu, który może pojawić się na wigilijnym stole.
Podsumowując - przepis na zakwas buraczany opiera się o następujące składniki:
Przepis na zakwas buraczany nie uda się jeśli nie przygotujemy odpowiedniego naczynia do kiszenia. Zazwyczaj robimy to w dużym 4-5 litrowym słoju. Nim znajdą się w nim warzywa, należy dokładnie go umyć i wyparzyć. Podobnie robimy z zakrętką. Kiedy mamy gotowe, suche naczynie, zabieramy się za przygotowanie warzyw. Buraki obieramy, myjemy i kroimy na mniejsze cząstki. Czosnek obieramy i każdy ząbek rozduszamy, a następnie układamy na spodzie słoja. Na nim ciasno układamy buraki - staramy się je tak upchać, aby żaden po zalaniu zalewą nie wystawał i nie wypływał.
Przygotowujemy zalewę. W garnku umieszczamy 3-4 litry wody (w zależności od tego jak duży słój przygotowaliśmy i jak dużo mamy buraków). Na każdy litr wody wsypujemy jedną łyżkę soli - może być to sól do przetworów. Dodatkowo, aby wzmocnić smak zakwasu, możemy dodać do zalewy ziarna pieprzu czarnego, ziele angielskie czy liść laurowy. Całość zagotowujemy. Nim zalejemy zalewą buraki, należy dać jej wystygnąć i odłowić przyprawy, gdyż jeśli umieścimy je w słoju z warzywami mogą one spleśnieć i zniszczyć cały zakwas. Po zalaniu buraków słój zakręcamy i obserwujemy. Każdego dnia warto otworzyć słój i zebrać tworzącą się pianę, która jest oznaką toczącego się procesu fermentacji. Po około 5-6 dniach zakwas jest gotowy. Wystarczy zlać go do mniejszych słoików lub butelek i przechowywać w lodówce. Może on w tych warunkach przetrwać nawet kilka miesięcy.
Wiele osób zastanawia się co zrobić z burakami z zakwasu, kiedy już odcedzimy płyn. Otóż co do tego nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Część osób uważa je za bezużyteczne i po prostu je wyrzuca. Inni twierdzą, że buraki te po starciu na tarce doskonale nadają się wciąż na sałatki i surówki. Przepisy na buraki z zakwasu można znaleźć nie tylko w sieci, ale także w książkach traktujących o zdrowym odżywianiu.
Przepis na zakwas z buraków czerwonych stał się popularny nie tylko dlatego, że wszyscy zapragnęli w swojej kuchni gotować barszcz, ale przede wszystkim ze względu na prozdrowotne właściwości zakwasu. Zwraca się uwagę, że regularne picie zakwasu z buraków może wpływać na:
W celu osiągnięcia widocznych efektów należy spożywać około pół szklanki zakwasu przez dwa tygodnie, a następnie zrobić przerwę na kolejne dwa tygodnie.
Zobacz też: Buraczki z papryką na zimę sprawdzony przepis. Jak się za nie zabrać?