Modlitwa przed śniadaniem wielkanocnym - jak powinna przebiegać? Krótki poradnik

Modlitwa przed śniadaniem wielkanocnym? Uroczyste świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego niewątpliwie ma charakter religijny. Z jakiegoś powodu modlitwa przy stole nie jest jednak tak powszechna, jak np. przy Bożym Narodzeniu.

Modlitwa do śniadania wielkanocnego nie tak popularna

Jak powinna przebiegać Modlitwa do śniadania wielkanocnego? Okazuje się, że tradycja wspólnej modlitwy przy wielkanocnym stole jest o wiele mniej rozpowszechniona od zwyczajów bożonarodzeniowych. Z reguły pamiętamy o tym, aby przy wigilijnej wieczerzy przeczytać stosowny fragment Ewangelii, co jednak z Wielkanocą? Tutaj akcenty religijne związane ze świętowaniem Zmartwychwstania są równie silne, ale uroczystości w większej mierze przenoszą się do kościołów. Oczywiście na stole znajdą się akcenty symbolizujące życie i mające związek z chrześcijańską tradycją, choćby poświęcone pokarmy, ale modlitwa rzadziej jest przy nich obecna.

Śniadanie wielkanocne - modlitwa 2023. Czy jest konieczna? 

Jaka modlitwa przy śniadaniu wielkanocnym 2023? Niewątpliwie element taki powinien towarzyszyć wspólnemu spożywaniu uroczystego posiłku. W poprzednich latach pamiętaliśmy o tym szczególnie, bo obostrzenia utrudniały zebranie się na nabożeństwie w kościele. Nieco trudniej przychodzi jednak zaplanowanie tego obrzędu - w każdym razie sytuacja jest mniej oczywista np. od tej, którą mamy w przypadku Bożego Narodzenia. 

Zobacz wideo Która wersja sałatki jarzynowej najbardziej przypadła nam do gustu? Z porem, jabłkiem, cebulą?

Modlitwa na śniadanie wielkanocne 2023

Jaki powinien być przebieg modlitwy na śniadanie wielkanocne 2023? Najlepszym wyborem będzie połączenie gotowego tekstu ze stosownym fragmentem Ewangelii. Może być to choćby część Ewangelii wg św. Mateusza (Mt, 28, 1-10). Niekiedy diecezje lub parafie publikują scenariusze modlitw odpowiednich do wykorzystania przy wielkanocnym stole. Poleca się przy tym również zapalenie świecy symbolizującej Jezusa. Oczywiście elementom tym powinny towarzyszyć wielkanocne życzenia. Śniadanie wielkanocne można zakończyć modlitwą po posiłku. 

Modlitwa na wielkanocne śniadanie a święconka

Nie tylko modlitwa na wielkanocne śniadanie ma kontekst religijny. Pewnym symbolem są także pokarmy, które zostały poświęcone w kościele dzień wcześniej. To, co wkładamy do koszyczka, również nie jest przypadkowe. Nawet utrzymanie jego przybrania w kolorach białym i zielonym symbolizuje czystość i życie. Oczywiście można tu wyróżnić rozmaite tradycje regionalne lub wręcz rodzinne, ale z reguły wśród święconych pokarmów pojawiają się:

  • Baranek zrobiony z cukru, ciasta chlebowego, masła lub czekolady. Jest symbolem łagodności i pokory. Ozdobiony czerwoną chorągiewką symbolizuje Chrystusa triumfującego i zwycięskiego.
  • Chleb będący podstawowym pokarmem. Również symbolizuje Chrystusa, ale ma także zapewnić pomyślność i dobrobyt. 
  • Pieprz i sól, czyli podstawowe przyprawy nadające smak potrawom. Przede wszystkim sól ma tutaj znaczenie konserwujące, chroni przed zepsuciem i odstrasza zło.
  • Jajko symbolizujące życie, w dawnych wierzeniach zaś także płodność. Oprócz jajek ugotowanych na twardo w koszyczku pojawiają się też barwne pisanki i kraszanki,
  • Chrzan, który jest symbolem krzepy i siły.

Poza tym w koszyczku wielkanocnym tradycyjnie umieszcza się jeszcze ser, wędlinę i ciasto. W ostatniej roli najchętniej widujemy świąteczną drożdżową babkę

Zobacz też: Pierogi z białą kiełbasą Magdy Gessler lub Ewy Wachowicz. Które smakują lepiej?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.