Proces mrożenia jest możliwy przy każdym gatunku grzybów, jedyny warunek jest taki, że grzyby muszą być zdrowe, bez pleśni i bez robaków. Mrożenie grzybów sprawdzi się też tylko w przypadku świeżych zbiorów. Nie należy mrozić starych grzybów. Zastanawiasz się:
Więcej na temat dowiesz się z dalszej części artykułu.
Sezonowość kurek (późne lato, wczesna jesień) sprawia, że chcemy te wyjątkowe grzyby zachować na dłużej. Dobra wiadomość jest taka, ze kurki idealnie nadają się do mrożenia, jednak wcześniej grzyby trzeba odpowiednio przygotować: oczyścić z ziemi i igliwia oraz zblanszować. W przeciwnym razie kurki po odmrożeniu mogą okazać się gorzkie. Więcej na temat mrożenia kurek znajdziesz poniżej.
Jak mrozić kurki? Oto sprawdzony sposób:
W przeciwieństwie do kurek mrożone borowiki nie wymagają wcześniejszego blanszowania czy smażenia. Wystarczy grzyby wcześniej odpowiednio oczyścić, dokładnie tak jak do procesu suszenia. Szczegóły poniżej.
Jak mrozić borowiki? Przedstawiamy instrukcję:
Zobacz też: Grzyby 2021 - woj. dolnośląskie. Gdzie szukać, aby grzybobranie było udane? [LISTA MIEJSC]
Prawdziwki to szlachetna odmiana borowików, dlatego mrożone prawdziwki wymagają takiego samego przygotowania jak przedstawiony w instrukcji powyżej.
Jak mrozić prawdziwki? Grzyby wystarczy posegregować i oczyścić. Uwaga na robaczywe egzemplarze. Czy są potrzebne woreczki? Zdecydowanie nie, prawdziwki o wiele lepiej czują się luźno rozłożone na styropianowej tacce. Podobnie jak kurki prawdziwki przechowujemy w zamrażalniku nie dłużej niż przez pół roku.
Zobacz też: Zupa ze świeżych grzybów, czyli przepis dla wszystkich grzybiarzy i nie tylko