Rosół z kury. Jak zrobić bulion, który posłuży jako baza do innych dań? Przygotuj się na długie gotowanie

Rosół z kury to jedno z podstawowych dań, które każdy szanujący się kucharz powinien potrafić przygotować. Rosół można podawać jako zupę poprzedzającą danie główne, ale również wykorzystać go jako bazę do innych potraw.

Rosół z kury: jak przygotować bulion?

Rosół z kury to jedno z tych dań, które większości z nas kojarzą się z dzieciństwem. W naszych domach w przeważającej mierze pojawiał się on co niedzielę i już od wczesnych godzin porannych jego zapach wypełniał cały dom. Jak przygotować rosół z kury, aby powrócić do tamtych czasów? Tajemnicą aromatycznego bulionu jest nie tylko dobrej jakości mięso, ale też czas gotowania - prawdziwy rosół powinien spędzić na kuchence około 5-6 godzin. Wówczas uzyskamy jego właściwy smak i zapach. Niezwykle ważne jest też to jakich produktów użyjemy. W poszukiwaniu odpowiedniego kurczaka najlepiej udać się do sprawdzonych dostawców mięsa. Jeśli istnieje taka możliwość, postawmy na te z hodowli ekologicznej, z wolnego wybiegu. Różnica w smaku rosołu przygotowanego na bazie takiego mięsa, a tego wykonanego z użyciem kurczaka niskiej jakości jest kolosalna. 

Rosół z kury. Potrzebne składniki

Choć rosół z kury wydaje się prostym daniem, to jednak ilość potrzebnych do jego przygotowania produktów wcale nie jest taka krótka. Aby uzyskać aromatyczny rosół z kury, składniki, które musimy mieć to:

  • średniej wielkości kurczak z wolnego wybiegu
  • marchew 3-4 sztuki
  • pietruszka korzeń 1-2 sztuki
  • kawałek selera
  • por (biała część)
  • kawałek kapusty
  • cebula
  • natka pietruszki
  • suszony lubczyk
  • sól, pieprz.
Zobacz wideo 3 pomysły na super proste zupy

Rosół z kury. Jak zrobić go krok po kroku?

Jak zrobić krok po kroku rosół z kury? Do przygotowania zupy potrzebny będzie nam spory garnek. Kurczaka myjemy, osuszamy i dzielimy na części, aby łatwiej zmieścił się w garnku. Następnie przystępujemy do przygotowania warzyw. Marchew i pietruszkę obieramy i kroimy w kostkę. Seler obieramy i dzielimy na mniejsze kawałki. Por myjemy i kroimy na ćwiartki, podobnie postępujemy z kapustą. Cebulę obieramy, a następnie opalamy gazem - gdy nie mamy kuchenki gazowej, możemy zrobić to z użyciem palnika gastronomicznego. Całość zalewamy wodą, dodajemy suszony lubczyk i stawiamy na kuchence. Gotujemy na małym ogniu. W międzyczasie myjemy i osuszamy natkę pietruszki. Następnie ją siekamy - dodajemy pod koniec gotowania. Gdy mięso zmięknie możemy także dodać sól - jeśli zrobimy to zbyt wcześnie, mięso nam stwardnieje. 

Należy pamiętać, że w trakcie gotowania rosół zmniejszy swoją objętość. Warto wtedy uzupełnić brak, dolewając przegotowaną wodę - jest to tzw. hartowanie rosołu, dzięki któremu będzie miał on jeszcze lepszy aromat. 

Jak podawać rosół z kury?

Większość z nas nie zastanawia się nad tym, jak podawać rosół z kury, gdyż jest to od lat ustalone. Rosół w większości domów serwowany jest z makaronem. Gdzieniegdzie utrzymała się nawet tradycja samodzielnego przygotowywania makaronu do rosołu. Większość z nas korzysta jednak z makaronów dostępnych w sklepach, które wystarczy podgotować i są gotowe do podania. Rosół z kury najlepiej podawać bezpośrednio po ugotowaniu, gorący. Oprócz makaronu warto bezpośrednio do miski nałożyć odrobinę świeżo siekanej natki, która stanowi nie tylko dekorację, ale też dodaje zapachu zupie. 

Pamiętać warto także o tym, że jeśli chcemy wykorzystać resztę bulionu do innych dań, to nim schowamy go do lodówki, warto usunąć z niego resztki warzyw, zwłaszcza pora i cebuli, które powodują, że rosół mętnieje. Do jakich potraw można wykorzystać bulion? Będą to m.in.:

Zobacz też: Barszcz ukraiński - przepis babci. Odkryj prosty sposób, by zupa miała piękny czerwony kolor

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.