Szynka pieczona w rękawie z pewnością będzie soczysta i aromatyczna. Umieszczenie mięsa w foliowym rękawie powoduje, że wilgoć z niego nie ucieka, a ponadto przenika je aromat ziół i warzyw, z którymi szynka jest pieczona. Oczywiście nie bez znaczenia jest jakość wybranego przez nas mięsa – powinno być świeże, niezbyt tłuste, sprężyste, nie śliskie, nie posiadać wyraźnego zapachu. Najlepiej kupić szynkę bez kości, czyli tzw. kulkę wieprzową, o wadze od jednego do półtora kilograma. Mięso warto umieścić na kilka godzin w marynacie ziołowej, następnie przygotować warzywa: 1 średniej wielkości marchew, 1 pietruszkę, 1 paprykę czerwoną, 1 pora. Pokrojone w słupki warzywa (i plasterki pora) umieścić wraz z mięsem z marynaty w rękawie. Zamykając rękaw należy pamiętać, że szynka powinna mieć z obu stron trochę luzu, gdyż podczas pieczenia pojawi się sos. Całość przewrócić kilkakrotnie, ułożyć na blasze do pieczenia i przekuć w kilku miejscach. Piec w temperaturze 180-190 stopni Celsjusza przez około półtorej – dwie godziny, potem przeciąć rękaw i dopiec jeszcze od góry około kwadransa.
Szczególnie podczas świątecznych posiłków dość często na stole pojawia się szynka pieczona. Na obiad podawana jest z różnymi dodatkami, na kolację czy śniadanie, po pokrojeniu w plasterki, z powodzeniem zastępuje wędliny. Jeśli szynka zostanie upieczona wraz z warzywami w rękawie, to wystarczy podać ją z ziemniakami i surówką. Dobrze, by surówka stanowiła kontrast dla potrawy – może to być surówka z kiszonej kapusty, selera czy mizeria. Ciekawym dodatkiem do szynki mogą być też buraczki zasmażane z jabłkiem. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań smakowych.
Choć w sosie własnym najczęściej przyrządzana jest szynka duszona, to i szynka pieczona w sosie może okazać się doskonałym pomysłem na świąteczny obiad.
Składniki:
Mięso natrzeć ziołami, startym czosnkiem i tłuszczem, odstawić do lodówki na kilka godzin, następnie podsmażyć na gorącej patelni przez kilka minut z obu stron. Obrać cebulę, pokroić w piórka. Naczynie żaroodporne wysmarować tłuszczem, przełożyć podsmażone mięso i cebulę. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza około półtorej godziny, podlewając wytrącającym się wywarem. Doprawić mięso solą i pieprzem. Po upieczeniu mięso wyjąć na talerz i pokroić w grube plastry. Wywar zlać do rondla, dodać bulion, zagęścić śmietaną. Przełożyć mięso do sosu i chwilę pogotować.
Zobacz też: Żurek a barszcz biały - czym różnią się te dwie zupy? Którą z nich wybrać na Wielkanoc? Podpowiadamy
Szynka pieczona w piekarniku nie zawsze musi być wytrawna lub ziołowa. Jak połączyć szynkę ze słodyczą owoców?
Składniki:
Mięso umyć, osuszyć, naciąć w kratkę, natrzeć solą, włożyć do naczynia żaroodpornego, dodać 2 łyżki masła i piec przez kwadrans w piekarniku nagrzanym do 190 stopni Celsjusza, następnie wyjąć z piekarnika. Połączyć sok z cytryny, dżem i pieprz cayenne, natrzeć mieszaniną mięso, w szczeliny nacięć wbić goździki. Całość ponownie wsadzić do piekarnika i piec około 40 minut. W tym czasie ziemniaki obrać i ugotować. Ugotowane ziemniaki pokroić w większą kostkę, jabłka i szalotkę obrać i pokroić na 8 części. Warzywa i owoce dodać do mięsa i piec kolejne 20 minut. Ważne: w czasie pieczenia mięso trzeba od czasu do czasu podlewać wodą.
Jeśli na świątecznym stole ma pojawić się szynka pieczona, marynata będzie w dużej mierze stanowiła o doskonałości potrawy. Wiele zależy od tego, jak docelowo planujemy upiec i podać szynkę. Jeśli chcemy przygotować ją z warzywami, warta uwagi będzie marynata ziołowa. W niejednym przepisie z kolei pojawia się marynata z musztardą.
Marynata ziołowa
Składniki:
Olej lub oliwę wymieszać z przyprawami i rozgniecionymi ząbkami czosnku. Tak przygotowaną marynatą natrzeć mięso i odstawić do lodówki (najlepiej na całą noc).
Marynata z musztardą
Składniki:
Do dużego naczynia wlać półtora litra wody, dodać pokrojoną w plastry cebulę, 6 zmiażdżonych ząbków czosnku, liście laurowe, goździki, ziarna czarnego pieprzu i ziela angielskiego oraz 4 łyżki soli. Wymieszać do rozpuszczenia się soli. Szynkę zanurzyć w solance, zafoliować i odstawić do lodówki na 48 godzin. Następnie szynkę wyjąć z solanki, osuszyć. Wymieszać musztardę, utarte 3 ząbki czosnku, olej roślinny oraz sól i pieprz. Tak przygotowaną marynatą natrzeć mięso i piec w piekarniku w żaroodpornym naczyniu lub rękawie – wedle upodobań.
Zobacz też: Sałatki na Wielkanoc - trzy banalne przepisy, które zawsze się udają