Czy grill na balkonie to dobry pomysł? Niekoniecznie, bo interwencja policji w sprawie rozpalonego w tym miejscu urządzenia może zakończyć się mandatem w wysokości 500 zł. Bardzo ważny jest tutaj art. 144 Kodeksu Cywilnego, który dotyczy tzw. immisji, czyli działań sąsiada będących uporczywymi dla innych mieszkańców danego budynku lub działki sąsiedniej. W przypadku grillowania na balkonie uciążliwy może być dym, rzadziej postrzega się w ten sposób zapach.
Dodatkowo należy zwracać uwagę na regulaminy danej wspólnoty lub spółdzielni. Bardzo często zakazują one palenia ognia na balkonie dlatego, że powoduje zadymienie i tworzy ryzyko pożarowe.
Warto jeszcze dodać, że pożar spowodowany niewłaściwym użytkowaniem grilla na balkonie obciąży konto tej osoby, która zechciała upiec sobie kiełbaski lub szaszłyki właśnie w tym miejscu. Zgodnie z art. 163 Kodeksu Karnego pożar powstały z naszej winy w skrajnym przypadku może skutkować nawet 10 latami więzienia.
Jakiego grilla można rozpalić na balkonie, aby nie zostać ukaranym mandatem i zminimalizować ryzyko powstania pożaru? Najpierw warto pamiętać o:
W każdej sytuacji najgorszym rozwiązaniem będzie wybór grilla opalanego węglem drzewnym. Z pewnością będzie on powodował zadymienie i może przyczynić się do powstania pożaru. Niewiele lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie grilla gazowego zasilanego z butli gazowej.
Jakiego grilla można rozpalić na balkonie tak, aby zminimalizować wszelkie ryzyka? Powszechnie uważa się, że najlepszym rozwiązaniem jest zakup i użytkowanie grilla elektrycznego. Takie urządzenie nie powoduje powstania dymu i w ograniczonym zakresie może przyczynić się do wywołania pożaru. Oczywiście również ono musi być użytkowane we właściwy sposób.
Jak powinno przebiegać grillowanie na balkonie, aby było w pełni bezpieczne? Przede wszystkim istotne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pożarowego. O co przede wszystkim trzeba zadbać? Niezależnie od rodzaju wykorzystywanego urządzenia potrzeba:
Niemożliwość rozpalenia urządzenia na balkonie sprawia, że szukamy alternatyw. Gdzie nie można palić grilla? Krajowe przepisy nie zawsze jasno precyzują to, czy w danym miejscu można grillować. Z pewnością nie wolno tego robić w lesie i do 100 m od jego granicy. Mogą tu być jednak wyznaczone konkretne miejsca do biwakowania.
Palenie grilla w plenerze może niekiedy budzić wątpliwości. Warto upewnić się, że w parku lub nad brzegiem rzeki nie ma zakazu takich aktywności.
Zobacz też: Puree z groszku - nie za rzadkie, nie za gęste. Jak je zrobić? Ważne są proporcje