Jakiego grilla można rozpalić na balkonie, aby nie zostać ukaranym mandatem?

Jakiego grilla można rozpalić na balkonie? Wprawdzie polskie prawo nie zabrania rozpalania żadnego urządzenia, ale powszechnie odradza się wykorzystanie modeli węglowych. Mogą tego też zabraniać wewnętrzne regulaminy.

Grill na balkonie - podstawowe kwestie

Czy grill na balkonie to dobry pomysł? Niekoniecznie, bo interwencja policji w sprawie rozpalonego w tym miejscu urządzenia może zakończyć się mandatem w wysokości 500 zł. Bardzo ważny jest tutaj art. 144 Kodeksu Cywilnego, który dotyczy tzw. immisji, czyli działań sąsiada będących uporczywymi dla innych mieszkańców danego budynku lub działki sąsiedniej. W przypadku grillowania na balkonie uciążliwy może być dym, rzadziej postrzega się w ten sposób zapach. 

Dodatkowo należy zwracać uwagę na regulaminy danej wspólnoty lub spółdzielni. Bardzo często zakazują one palenia ognia na balkonie dlatego, że powoduje zadymienie i tworzy ryzyko pożarowe. 

Warto jeszcze dodać, że pożar spowodowany niewłaściwym użytkowaniem grilla na balkonie obciąży konto tej osoby, która zechciała upiec sobie kiełbaski lub szaszłyki właśnie w tym miejscu. Zgodnie z art. 163 Kodeksu Karnego pożar powstały z naszej winy w skrajnym przypadku może skutkować nawet 10 latami więzienia. 

Jakiego grilla można rozpalić na balkonie?

Jakiego grilla można rozpalić na balkonie, aby nie zostać ukaranym mandatem i zminimalizować ryzyko powstania pożaru? Najpierw warto pamiętać o:

  • Zapoznaniu się z zapisami miejscowych regulaminów.
  • Upewnieniu się co do tego, że grill nie będzie przeszkadzał sąsiadom.

W każdej sytuacji najgorszym rozwiązaniem będzie wybór grilla opalanego węglem drzewnym. Z pewnością będzie on powodował zadymienie i może przyczynić się do powstania pożaru. Niewiele lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie grilla gazowego zasilanego z butli gazowej. 

Jakiego grilla można rozpalić na balkonie tak, aby zminimalizować wszelkie ryzyka? Powszechnie uważa się, że najlepszym rozwiązaniem jest zakup i użytkowanie grilla elektrycznego. Takie urządzenie nie powoduje powstania dymu i w ograniczonym zakresie może przyczynić się do wywołania pożaru. Oczywiście również ono musi być użytkowane we właściwy sposób. 

Zobacz wideo Hummus z serkiem śmietankowym z grillowanymi warzywami

Grillowanie na balkonie: ważne zasady

Jak powinno przebiegać grillowanie na balkonie, aby było w pełni bezpieczne? Przede wszystkim istotne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pożarowego. O co przede wszystkim trzeba zadbać? Niezależnie od rodzaju wykorzystywanego urządzenia potrzeba:

  • Usunąć z balkonu wszelkie materiały łatwopalne. Ich obecność zwiększa znacząco ryzyko pożarowe.
  • Odpowiednio ustawić grilla. Musi znaleźć się w takiej pozycji, żeby był odsunięty od wszystkiego, co może zająć się ogniem - dotyczy to również np. gałęzi drzew dotykających balkonu.
  • Właściwie ustabilizować grilla w taki sposób, żeby nie mógł się przewrócić. 

Gdzie nie można palić grilla?

Niemożliwość rozpalenia urządzenia na balkonie sprawia, że szukamy alternatyw. Gdzie nie można palić grilla? Krajowe przepisy nie zawsze jasno precyzują to, czy w danym miejscu można grillować. Z pewnością nie wolno tego robić w lesie i do 100 m od jego granicy. Mogą tu być jednak wyznaczone konkretne miejsca do biwakowania.

Palenie grilla w plenerze może niekiedy budzić wątpliwości. Warto upewnić się, że w parku lub nad brzegiem rzeki nie ma zakazu takich aktywności. 

Zobacz też: Puree z groszku - nie za rzadkie, nie za gęste. Jak je zrobić? Ważne są proporcje

Więcej o:
Copyright © Agora SA