Shakshuka: egzotyczna potrawa, która podbija polskie stoły

Shakshuka to tajemnicza nazwa potrawy, której przygotowanie nie zajmuje zbyt wiele czasu, a może dostarczyć wiele przyjemności. Pożywne i rozgrzewające śniadanie można wyczarować z zaledwie kilku składników. Sprawdzamy, skąd pochodzi shakshuka i jak ją przyrządzić.

Z jakiego kraju pochodzi szakszuka?

Wiele osób zastanawia się, z jakiego kraju pochodzi szakszuka. Okazuje się jednak, że trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Istnieje legenda mówiąca o tym, że szakszukę wymyślili izraelscy żołnierze. Potrawa ta przez wielu kojarzona jest z kuchnią żydowską, jednak jej kolebką z pewnością nie jest Izrael. Niektóre źródła podają, że danie to pochodzi z Tunezji, a jego nazwa, przetłumaczona dosłownie z języka arabskiego oznacza ni mniej, ni więcej, tylko ''wielki bałagan''. Podobno to Żydzi z Tunezji dotarli z szakszuką do Izraela, gdzie ją spopularyzowali. Są jednak i takie źródła, które pierwowzoru szakszuki nakazują szukać w Imperium Osmańskim. Tam popularne było danie złożone z warzyw gotowanych na patelni, z dodatkiem mięsa mielonego bądź też wątróbki, które z czasem przekształcone zostało w danie bezmięsne – z jajkami. Jeszcze inni historycy kulinarni stoją na stanowisku, iż szakszuka narodziła się w Hiszpanii, skąd następnie rozprzestrzeniła się na kraje arabskie, i dalej, na Bliski Wschód. Nie brak i takich, którzy uważają, że potrawa ta pochodzi z Jemenu, gdzie serwuje się ją z pikantnym sosem na bazie zielonych papryczek chili, kardamonu, kuminu i świeżej kolendry, zwanym pastą Zhug. Niezależnie od tego, którą z hipotez dotyczących pochodzenia szakszuki przyjmiemy za obowiązującą, uznać należy, że jest to potrawa charakterystyczna dla Bliskiego Wschodu oraz Północnej Afryki.

Shakshuka: przepis na pyszne śniadanie

Jak bardzo skomplikowaną potrawą jest shakshuka? Przepis, zwłaszcza ten klasyczny, jest stosunkowo prosty. Choć oczywiście należy mieć na względzie, iż tak naprawdę nie ma jednego, wzorcowego przepisu na szakszukę. Według oryginalnego przepisu najczęściej przyrządza się ją z pomidorów, czerwonej papryki, cebuli, czosnku, papryczki chili, jajek, kminu rzymskiego, gałki muszkatołowej, zielonych oliwek i koziego sera. Jednak coraz częściej klasyczna szakszuka przygotowywana jest z jeszcze mniejszej ilości składników. Ten podstawowy przepis może oczywiście stanowić dla kucharza inspirację do stworzenia jedynej i niepowtarzalnej potrawy, zgodnej z jego upodobaniami kulinarnymi.

Klasyczna szakszuka

Składniki:

  • 5 średnich pomidorów,
  • 3 jajka,
  • 2 łyżki oliwy z oliwek, lub po łyżce oliwy i masła klarowanego,
  • 1 nieduża cebula,
  • 2 ząbki czosnku,
  • zioła i przyprawy: pół płaskiej łyżeczki słodkiej papryki, szczypta gałki muszkatołowej, szczypta pieprzu cayenne, szczypta kuminu, szczypior, świeża kolendra, sól do smaku, opcjonalnie pół łyżeczki wędzonej papryki.

Pomidory sparzyć, obrać, wykroić twarde fragmenty przy szypułce, pokroić dość drobno, wrzucić do miseczki. Cebulę obrać i posiekać. Rozgrzać dużą patelnię z grubszym dnem, wlać oliwę (ewentualnie również masło klarowane). Do rozgrzanego tłuszczu wrzucić cebulę i podsmażać ok. 10 minut, aż się zeszkli. Czosnek obrać i przecisnąć przez praskę, dodać do podsmażonej cebulki, podgrzewać na małym ogniu nie dłużej niż 5 minut, pilnując by czosnek się nie zrumienił. Następnie dodać pomidory oraz przyprawy: słodką (i wędzoną) paprykę, gałkę muszkatołową, kumin oraz pieprz cayenne. Wymieszać i podgrzewać kilka minut, aż pomidory zmiękną. Zrobić zagłębienia w warzywach i wbić w nie jajka. Zmniejszyć moc palnika, przykryć patelnię przykrywką i dusić około 5 minut, aż białko w jajkach się zetnie. Lekko posolić, posypać świeżą kolendrą i siekanym szczypiorkiem. Podzielić na porcje i podawać od razu.

Szakszuka z papryką

Składniki:

  • 4 dorodne dojrzałe pomidory,
  • 1 papryka (zielona, czerwona lub żółta),
  • 1 nieduża cebula,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 4 jajka,
  • 1 łyżka oliwy z oliwek,
  • 1 łyżeczka kuminu,
  • 1 łyżeczka harissy (lub mała papryczka chili),
  • opcjonalnie kawałek chorizo.

Pomidory sparzyć, obrać, drobno pokroić, włożyć do miseczki. Paprykę obrać, drobno posiekać. Cebulę pokroić w piórka, czosnek posiekać (nie wyciskać). Rozgrzać oliwę na głębokiej patelni (najlepiej żeliwnej), ewentualnie podsmażyć pokrojone w kawałki chorizo, dodać cebulę, zeszklić, dodać siekaną paprykę i czosnek, podsmażyć aż papryka zmięknie, dodać pomidory, harrisę, kumin, wymieszać i dusić na wolnym ogniu. Gdy warzywa zmiękną, zrobić w nich dołki, do których wbić jajka, przykryć pokrywką i dusić na małym ogniu nie dłużej niż 5 minut. Podawać udekorowane np. siekanym szczypiorkiem, świeżą kolendrą albo natką pietruszki.

Zobacz wideo Pomarańczowa shakshuka (dyniowa)

Jakie przyprawy do szakszuki?

Jakie przyprawy do szakszuki są niezbędne? Nieodzowny wydaje się kmin rzymski (kumin), ostra papryka i gałka muszkatołowa, często stosowana jest harissa albo papryczka chili, warto sięgnąć po paprykę wędzoną, dobrze sprawdzą się też kolendra, oregano czy bazylia. Do dekoracji potrawy warto użyć siekanej natki pietruszki lub też siekanego szczypiorku.

Jaki ser do szakszuki?

Jaki ser do szakszuki można dodać? Przed podaniem można ją posypać pokruszonym białym serem kozim albo serem feta – pamiętajmy jednak wówczas by potrawy nie solić, gdyż feta jest wystarczająco słona. Z kolei po wbiciu jajek można na patelnię dodać kilka kulek sera mozzarella, albo też, gdy białko jajek zacznie się ścinać, posypać pomidory startym serem Cheddar, parmezanem lub innym żółtym serem.

Zobacz też: Czym zastąpić jajka? Niektóre najlepsze zamienniki możesz mieć w kuchni. Rozwiązania nie tylko dla wegan

Więcej o:
Copyright © Agora SA