W średniowieczu czarna polewka stanowiła rodzaj przesłania, ten jeden posiłek przekreślał szansę na zaręczyny. Zupę serwowano na prośbę ojca dziewczyny, który w ten delikatny sposób studził plany kandydata. Czarna polewka na stole zawsze oznaczała, że ślubu nie będzie. Zupa na bazie rosołu i gęsiej krwi pojawia się na kartach ''Pana Tadeusza'' autorstwa Adama Mickiewicza.
100 gramów czerniny zawiera 80 kcal, typowa porcja (głęboki talerz) to ok. 230 kcal. Zupa czernina sprawdzi się w formie sytego lunchu lub pierwszego dania. Czarna polewka polecana jest też przede wszystkim na wzmocnienie: w 100 g zupy zawiera 5 g tłuszczu, 5,5 węglowodanów i 2,6 g białka.
Przygotowanie czerniny wymaga czasu i pewnego doświadczenia, najczęściej zupę gotowano pod okiem nestorki rodu, co nie znaczy, że nie można samemu spróbować. Sprawdzony przepis babci na czerninę prezentujemy poniżej.
Lista składników:
Przepis na czerninę warto podzielić na kilka etapów, dzięki którym będziemy mieli pewność, że zupa będzie udana. O szczegółach piszemy poniżej:
Etap 1 - przygotowanie krwi
Do dużego słoja nalewamy około 70 ml zimnej wody, którą wcześniej należy przegotować, dodajemy dużą łyżkę octu i pół łyżeczki soli. Do powstałego roztworu spuszczamy krew i cały czas mieszamy. Tak przygotowany roztwór wstawiamy na 24 godziny do lodówki i dopiero po upływie tego czasu można przejść do gotowania zupy.
Etap 2 - przygotowanie rosołu
Czas na przygotowanie rosołu na kaczce z dodatkiem włoszczyzny i podrobów. Po upływie godziny mięso powinno stać się miękkie i na tym etapie można dodać suszone owoce oraz grzyby. Całość gotujemy przez kolejną godzinę, aż do momentu gdy grzyby staną się miękkie. Po upływie tej kolejnej godziny do słoika z krwią dodajemy 3 łyżki mąki i mieszamy. Następnie roztwór krwi wlewamy do rosołu i gotujemy kolejne 10 minut.
Etap 3 - dodatki
Czas zdjąć zupę z ognia i dodać śmietanę. Smak zupy po ugotowaniu powinien być słodko-kwaśny, ale każdy może doprawić ją wedle uznania przy pomocy soli, cukru i pieprzu. Idealnym dodatkiem do czarnej polewki jest tradycyjny makaron jajeczny.
Zobacz też: Barszcz ukraiński - przepis Karola Okrasy. Sekret pysznej zupy? Dwie łyżki koncentratu pomidorowego