Pieczony kalafior to super sposób na letni obiad! Oto sprawdzone przepisy na kalafior z piekarnika

Pieczony kalafior świetnie sprawdzi się w roli letniego obiadu. Możemy przyrządzić go na wiele sposobów, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Kalafior pieczony. Dlaczego warto jeść kalafior?

Pieczony kalafior to jeden ze sposobów na przemycenie większej ilości warzyw do naszej codziennej diety. Zalecenia dietetyków mówią o tym, że dziennie powinniśmy spożywać około 400 g owoców i warzyw, które powinny być rozłożone na pięć porcji w ciągu dnia. W każdym posiłku to warzywa i owoce powinny stanowić połowę zawartości talerza. Jeśli spełnimy tą jedną z podstawowych zasad żywienia, wówczas możemy być spokojni o poziom naszej masy ciała czy odżywienia organizmu. 

W praktyce jednak wiemy, że nasza dieta często jest daleka od ideału, a wszelkie dostępne badania wskazują, że w naszym jadłospisie jest niewiele warzyw. Dlatego trzeba poszukiwać skutecznych sposobów na wzbogacenie naszej diety o te składniki. 

Kalafior pieczony to dobry sposób na lekki, letni obiad, który zapewni nam sporą porcję warzyw, a przy tym pozostanie niskokaloryczny. Oczywiście w znacznej mierze zależy to od tego jak go przygotujemy, gdyż, np. kalafior pieczony nadziewany mięsem mielonym nie będzie aż tak dietetyczny jak ten upieczony bez dodatku mięsnego. 

Kalafior powinien w sezonie letnim gościć jak najczęściej na naszych stołach, gdyż jest on dobrym źródłem witaminy C, ale też kwasu foliowego, wapnia i magnezu i żelaza. Co ważne, naukowcy udowodnili, że substancje w nim zawarte w znaczący sposób obniżają ryzyko zachorowania na raka prostaty i inne choroby nowotworowe. 

Kalafior z piekarnika. Jak przygotować?

Kalafior bardzo dobrze sprawdza się jako dodatek do zup jarzynowych czy sałatek. Wystarczy krótko podgotować go w lekko osolonym wrzątku, aby móc cieszyć się jego smakiem.

Coraz popularniejszym sposobem na przygotowywanie kalafiora jest zapiekanie go w piecu. Kalafior z piekarnika rozpływa się w ustach, a co więcej przygotowanie go nie zabiera zbyt wiele czasu. 

Składniki: średni kalafior, 2-3 marchewki, 2-3 ząbki czosnku, oliwa z oliwek, słodka papryka, ostra papryka, szczypta kurkumy, soli i pieprzu.

Przygotowanie:

  1. Kalafior oczyść i podziel na różyczki. Włóż do durszlaka i dokładnie wypłucz. Pozostaw w sicie do wyschnięcia.
  2. Marchewkę umyj, obierz i pokrój w niewielką kostkę.
  3. Przyprawy wsyp do miseczki, dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek i oliwę. Wymieszaj, tworząc swoistą marynatę.
  4. Kalafior przełóż do miski i polej go marynatą, wymieszaj dokładnie i odstaw na kilka minut.
  5. Blachę przykryj papierem do pieczenia, a piekarnik rozgrzej do 180°C.
  6. Wyłóż na papier różyczki kalafiora i piecz przez około 25-30 minut.
  7. Podawaj z sosem czosnkowym.
Zobacz wideo Zobacz też przepis na kalafior po chińsku

Kalafior pieczony w piekarniku w całości

Kalafior pieczony w piekarniku w całości to efektowne danie, które można podawać samodzielnie, a równie dobrze może być serwowane jako dodatek do głównej potrawy zamiast surówki. Aby go przygotować, należy wybrać średni kalafior, który najpierw podgotowujemy w wodzie z dodatkiem czosnku i świeżego tymianku. Kiedy lekko zmięknie, wówczas wyciągamy go na blaszkę przykrytą papierem do pieczenia, lekko oprószamy papryką słodką mieloną i polewamy rozpuszczonym wcześniej masłem. Wkładamy do rozgrzanego piekarnika na około 20 minut - aż kalafior zyska ładny, złoty kolor. 

Pieczone kotlety z kalafiora: jak je przygotować?

Pieczone kotlety z kalafiora to ciekawy sposób na obiad warzywny dla dzieci i nie tylko. Ich przygotowanie jest proste i nie wymaga zbyt wiele czasu. Co ważne, pieczone kotlety z kalafiora są daniem sycącym, a jednocześnie niskokalorycznym, co czyni je odpowiednią potrawą dla osób znajdujących się na diecie.

Składniki: kalafior, 2 jajka, cebula, 2 ząbki czosnku, 2 łyżki mąki pszennej, sól, pieprz, świeży koperek i natka pietruszki, bułka tarta

Przygotowanie:

  1. Kalafiora oczyść, podziel na różyczki i dokładnie umyj. Gotowe cząstki wsyp do garnka, zalej wodą, dodaj odrobinę soli i gotuj. Gdy woda zacznie wrzeć sprawdzaj miękkość warzywa - zdejmij z palnika nim zrobi się zbyt miękki. Odcedź i pozostaw do wystygnięcia.
  2. Zimny kalafior posiekaj na drobne części. Jeśli jest w dalszym ciągu mokry, wrzuć go na patelnię na kilka minut, aby odparowała cała woda. Ponownie ostudź. Przełóż do miski.
  3. Do kalafiora dodaj jajka, mąkę, posiekaną cebulę i przyprawy. Dokładnie wymieszaj.
  4. Formuj małe kotlety, obtaczaj w bułce tartej i smaż na złoty kolor po obu stronach. 

Zobacz też: Stek z kalafiora - przepis na dietetyczne danie wegetariańskie. Idealne na grilla i szybki obiad

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.