Kiedy jest tłusty czwartek 2022? Data nie zawsze jest taka sama

Nadchodzi wielkimi krokami dzień, w których każdy łasuch bez wyrzutów sumienia może objadać się puszystymi i pysznymi pączkami. Podpowiadamy, kiedy tłusty czwartek 2022 wypada, oraz skąd pochodzi ta słodka tradycja.

Lubisz eksperymentować w kuchni? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Galaktyczne, kolorowe, pyszne - najlepsze pączki i donaty na tłusty czwartek

Pączki, drożdzówki, faworki, jak i wiele innych słodkości w ten dzień można pałaszować bez wyrzutów sumienia. Niektórzy na upragnionego pączka stoją w wielogodzinnych kolejkach już od rana. Część osób stawia tego dnia na domowe wypieki. Nie wszyscy jednak wiedzą, że początki tej tradycji były znacznie mniej słodkie. 

Tłusty czwartek to tradycja znana w Polsce już od wielu lat 

Początków tej tradycji można doszukiwać się już w czasach starożytnych, kiedy to odejście zimy, ucztowano poprzez spożywanie głównie tłustych potraw. Pączki napotkać można było w Rzymie, jednak również w wersji na słono. Wyrabiano je bowiem z ciasta chlebowego, które następnie smażono na głębokim tłuszczu i nadziewano boczkiem lub słoniną. Zwyczaj ten zawitał w końcu także do Polski, gdzie głęboki tłuszcz zastąpiono smalcem. Z czasem słonina została zastąpiona została zaś orzechami i migdałami. Według przesądu, kto trafił na orzech mógł liczyć, że czeka go dostatek i szczęście. Słodsza wersja tego święta zaczęła pojawiać się dopiero od około XVII wieku. 

Kiedy tłusty czwartek 2022? W tym roku świętujemy nieco później

Kiedy jest tłusty czwartek w tym roku? Całkiem niedługo, bo już 24 lutego. Choć w porównaniu do ubiegłego roku, łasuchy będą miały swoje święto nieco później. W 2021 roku tłusty czwartek wypadał bowiem już 11 lutego. Rozbieżności te wynikają z faktu, że data tej tradycji jest uzależniona od świąt wielkanocnych, które są ruchome. Tłusty czwartek obchodzimy dokładnie 52 dni przed Wielkanocą, a zatem może on wypaść między 29 stycznia, a 4 marca. 

Tradycja o wielu twarzach: kiedy jest tłusty czwartek, nie zawsze muszą być pączki 

Coraz częściej decydujemy się na przygotowanie słodkości na ten dzień w domowym zaciszu. Ogranicza nas w tym przypadku jedynie wyobraźnia — od pączków pieczonych, smażonych, z nadzieniem po oponki. Jak każdą tradycję, dzień ten możemy obchodzić na wiele sposób. Coraz większą popularnością w tłusty czwartek cieszą się także drożdżówki, faworki, a nawet muffinki. Niezależnie od tego, jaką formę wybierzemy, warto rozpocząć ostatni tydzień karnawału w słodkim stylu! 

Więcej o:
Copyright © Agora SA