Śledź w occie. Jak przygotować? Mamy sprawdzony przepis!

Śledź w occie to danie kojarzone z Bożym Narodzeniem, ale z powodzeniem można je jeść o każdej porze roku. Warto przy tym przyrządzić je samemu. Jak to zrobić? Oto prosty przepis.

Śledź w occie - czemu warto go jeść?

Czemu śledź w occie tak często gości na naszych stołach? Z pewnością bardzo ważna jest tu rola tradycji. Trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez tego specjału, ale często pojawia się on na stole także przy innych okazjach. Dlaczego warto częściej mieć śledzie w occie w jadłospisie? Okazuje się, że wartościowa bywa sama ryba pochodząca przecież m.in. z Bałtyku. Chętnie sięgamy po zrobione z jej mięsa płaty lub rolmopsy. 

Śledzie są bogate w minerały, białka i przede wszystkim w pożyteczne tłuszcze. Chodzi w tym przypadku o tłuszcze nienasycone, które nie posiadają właściwości tuczących. Mają one bardzo pozytywny wpływ na układ krążenia i regulację ciśnienia tętniczego. 

Warto dodać, że śledzie mogą być odpowiednim pożywieniem zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych lub seniorów. Witaminy A, D i kwasy omega 3 przydadzą się na każdym etapie życia. Zawsze w cenie jest przecież poprawa przemiany materii, polepszenie pamięci i koncentracji.

Śledź w occie - jak przygotować?

Jak przygotować śledzie w occie? Nie jest to na szczęście zbyt trudne. Chodzi przede wszystkim o dopilnowanie dwóch kwestii. Pierwszą z nich jest jakość mięsa, drugą zaś odpowiednie proporcje jeśli chodzi o zalewę. Jeśli chodzi o śledzie, to najlepsze są matiasy, czyli młode śledzie, które nie przeszły jeszcze tarła. Charakteryzuje je bardziej delikatny smak i większa zawartość tłuszczu. Może się jednak okazać, że ich dostępność jest ograniczona, zaś cena wysoka. Wówczas można sięgnąć po solone płaty śledziowe, które wcześniej trzeba odpowiednio długo wymoczyć w wodzie.   

Zobacz wideo Śledzie po japońsku

Śledź w occie: składniki

Jak powstaje śledź w occie? Składniki nie są w przypadku tego dania zbyt liczne. Przede wszystkim trzeba zgromadzić:

  • 0,5 kg płatów śledziowych
  • 4 duże cebule
  • 1 l wody
  • 1 łyżka cukru
  • 0,1 l octu
  • 4 liście laurowe
  • 5 ziaren ziela angielskiego
  • 8 ziaren czarnego pieprzu 

Śledź w occie krok po kroku

Jak powinien być przyrządzony śledź w occie krok po kroku? Pierwszym działaniem powinno być doprowadzenie płatów śledziowych do takiego stanu, by nie były zbyt słone. W jaki sposób pozbyć się nadmiaru soli? W tym celu należy śledzie dokładnie wymoczyć. Najlepiej przez ok. 3 godziny. Zasada jest prosta: im dłużej płaty będą moczone a woda wymieniana, tym mniej słone będzie mięso. 

Po doprowadzeniu mięsa do odpowiedniej formy należy zająć się zalewą. Jej składnikami są woda, cukier, ocet, liście laurowe, ziele angielskie i pieprz. Wszystkie trzeba umieścić w dużym garnku i zagotować. Należy pamiętać o tym, że przed wykorzystaniem zalewa musi zostać całkowicie wystudzona. 

Cebulę trzeba pokroić w piórka. Układa się ją w słoikach naprzemiennie z płatami śledziowymi. Całość należy całkowicie pokryć zalewą. Słoiki zamykamy i odstawiamy do lodówki na przynajmniej 24 godz. 

Jak podawać śledzie w occie?

Jak podawać śledzie w occie? Można je traktować jako doskonałą przystawkę spożywaną z chlebem. Alternatywą jest podanie śledzi z octu z gotowanymi ziemniakami i łyżką kwaśnej śmietany. Można je także potraktować jako podstawę dla śledziowych koreczków z kiszonym ogórkiem lub śliwką.  

Zobacz też: Jak długo moczyć śledzie? Niektórym wystarczy płukanie, inne potrzebują aż 18 godzin

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.