Pączki: Poznań to miasto ogromnych pączkowych możliwości

Okres karnawału to czas, w którym szczególnie chętnie sięgamy po faworki i pączki. Poznań jest miastem, w którym można zjeść doskonałe pączki w wielu lokalizacjach. Sprawdzamy, które pączki w Poznaniu cieszą się szczególną popularnością i uznaniem.

Najlepsze pączki w Poznaniu: gdzie się udać?

Niektórzy twierdzą, że na najlepsze pączki w Poznaniu należy wybrać się do kawiarni Pączuś i Kawusia, usytuowanej przy Rynku Łazarskim. Można je zjeść na miejscu, popijając doskonałą kawą, lub też kupić na wynos. Serwowane tu pączki są wyrabiane ręcznie z najlepszych dostępnych składników. Domowe ciasto drożdżowe nie zawiera spulchniaczy, nadziewane jest naturalnymi konfiturami lub przekładane kremami na bazie śmietany, dekorowane cukrem pudrem bądź lukrem. Spotkać tu można pączki z czarną porzeczką polane lukrem porzeczkowym, pączki z nadzieniem malinowym, rabarbarowym, ze śliwką, borówką, aronią, jabłkiem z maślaną kruszonką czy czekoladowym ganache z likierem Baileys. Każdy znajdzie coś dla siebie. Na pyszne pączki tworzone według tradycyjnej receptury zaprasza także Pączek w Maśle. Codziennie dostępne są inne nadzienia, na przykład powidła śliwkowe, róża, wiśnia, czarna porzeczka, czerwona porzeczka, agrest, owoce leśne, morela z gruszką, pomarańcza, jagoda w białej czekoladzie, krem kokosowy, kukułka, toffi, kajmak, ajerkoniak, Raffaello, Milky Way, Mars, Snickers, Kinder Bueno, Bounty. Pączki wypiekane są sukcesywnie przez cały dzień, toteż są zawsze świeże, ciepłe, pachnące i puszyste.

Najlepsze pączki: Poznań zaprasza do pączkarni

Podobno warto wybrać się do pączkarni, by zjeść najlepsze pączki. Poznań ma dwa punkty Dobrej Pączkarni (dawniej Stara Pączkarnia), gdzie po ręcznie robione pączki bez sztucznych dodatków i konserwantów ustawiają się kolejki, szczególnie w tłusty czwartek. Pączkarnia przez cały rok zapewnia duży wybór smaków, choć niektóre dostępne są sezonowo. Można tu znaleźć pączki z marmoladą różaną udekorowane skórką pomarańczową, lub pokryte glazurą pączki z marmoladą wieloowocową. Wśród pączków owocowych do wyboru są m.in. truskawka, wiśnia, malina, owoce leśne, jagoda, czarna porzeczka, pomarańcza czy śliwka, zaś wielbiciele pączków nadzianych kremem mogą sięgnąć po toffi, adwokata, Rafaello, czekoladę, kajmak czy chałwę. Można też kupić pączki mieszane lub zupełnie bez nadzienia.

Zobacz wideo Pączki hiszpańskie - słodkie, wilgotne i mięciutkie

Najlepsze cukiernie: Poznań ma się czym pochwalić

Z reguły gdy w tłusty czwartek chcemy kupić dobre pączki, odwiedzamy najlepsze cukiernie. Poznań ma kilka miejsc, które cieszą się szczególną popularnością w ostatnich dniach karnawału. Do takich lokali należy np. Cukiernia Pawłowicz, gdzie pączki przyrządzane są według przedwojennej receptury, bez dodatku polepszaczy i spulchniaczy. Pulchne i miękkie ciasto, nadziane konfiturą różaną, powidłami, kremem o smaku toffi, ajerkoniaku czy Kinder Bueno, oblane lukrem i posypane płatkami migdałowymi ma wielu fanów w Poznaniu. Kolejki po pączki ustawiają się także w cukierni Elite, która oferuje dwa rodzaje nadzienia: powidła oraz ajerkoniak. Mimo niewielkiego wyboru, cukiernia co roku zajmuje czołowe miejsca w rankingach. Podobną popularnością cieszy się Piekarnia-Cukiernia Liczbańscy, mająca w Poznaniu kilka lokalizacji. Tu można zjeść klasycznego pączka z marmoladą, pączka z powidłami udekorowanego skórką pomarańczową, pączka z ajerkoniakiem lub pączka z różą posypanego cukrem pudrem. Z kolei na pączki z nadzieniem wiśniowym własnej produkcji oraz na pączki koktajlowe z ajerkoniakiem zaprasza w tłusty czwartek mająca licznych fanów Cukiernia Jagódka. W rankingach czołowe miejsca zajmuje też Cukiernia Weber, której pączki z jaj od kur z wolnego wybiegu i prawdziwego masła, bez sztucznych dodatków czy spulchniaczy, zdobywają uznanie smakoszy. Ręcznie wyrabiane pączki z wyśmienitym nadzieniem (konfitura różana, powidła śliwkowe, powidła i czekolada) serwuje też co czwartek Cukiernia-Lodziarnia Cappuccina.

Nie tylko najlepsze cukiernie w Poznaniu serwują pączki

Najlepsze cukiernie w Poznaniu przyjmują zwykle wcześniej zamówienia na tłusty czwartek. Tradycyjne pączki z powidłami śliwkowymi i lukrem (od 6 sztuk) można zamawiać na przykład w Cukierni Bezowa BEZA. Ale nie tylko cukiernie w tłusty czwartek oferują pączki. Warto odwiedzić Zagrodnicza Caffe, gdzie na co dzień można zjeść pączka z marmoladą oblanego słodkim lukrem, zaś w tłusty czwartek ofertę uzupełniają powidła śliwkowe, nadzienie różane oraz krem waniliowy. Te pączki przodują w rankingach. Pączki można zjeść także w kawiarniach Różove, Zoffee, Bardzo (w każdy czwartek) czy Trzecia Kawa (można zamawiać wcześniej – odbiór w tłusty czwartek), ale oferują je również restauracje. Zamówienia na pączki można składać w Parle Patisserie – w ubiegłym roku serwowali pączki z różą, powidłami śliwkowymi, marmoladą i ajerkoniakiem. Restauracja Święty ma pączki w swojej ofercie w weekendy oraz tłusty czwartek i ostatki. Dostępne są pączki z różą, maliną, powidłami śliwkowymi, kremem czekoladowym z Cointreau oraz z solonym karmelem. Restauracja przyjmuje zamówienia od 6 sztuk. Restauracja Zdolni zaprasza na pączki z nadzieniem różano-malinowym, domowe pączki w tłusty czwartek ma też w swojej ofercie Pierogarnia "Ręcznie lepiony".

Co ciekawe, w Poznaniu można też znaleźć miejsca z pączkami wegańskimi. Na pączki wegańskie zaprasza na przykład cukiernia wegańska Bez Jaj – w ubiegłym roku w tłusty czwartek dostępne były cztery warianty smakowe. Po wegańskie pączki warto też wstąpić do restauracji Wypas – dostępne są przez cały luty, można je zamawiać internetowo i z dowozem. Zamówienia na tłusty czwartek przyjmuje też EKO-Cukiernia Słodkie Bez Cukru, oferująca pączki pieczone, bezglutenowe, bez białego cukru i wegańskie w czterech smakach do wyboru. Również bezglutenowe i wegańskie pączki nabyć można w bezglutenowej restauracji Też Można. Obok klasycznych pączków smażonych, wegańskie pączki pieczone znajdują się także w ofercie rzemieślniczej piekarni Natural Bake Crafters.

Zobacz też: Jak zrobić pączki na różne sposoby? Przepisy na słodkości w kilku wersjach [pączki smażone, pieczone, na parze]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.