Jest wiele sposobów na to, by zrobić sernik na zimno. Przepis, który proponujemy, pozwoli na uzyskanie ciasta zbliżonego do tradycyjnych serników pieczonych. Warto pamiętać, by do jego wykonania wybrać dobrej jakości twaróg, najlepiej dwu- lub trzykrotnie mielony.
Składniki:
Ciastka pokruszyć na drobno, przesypać do miski, dodać kakao. Rozpuścić połowę masła, wlać do ciastek, wymieszać. Masa powinna mieć konsystencję mokrego piasku, gdyby była zbyt sypka – dodać łyżkę śmietany 18 proc.. Tortownicę wyłożyć papierem do pieczenia, przełożyć do niej masę ciasteczkową i mocno ugnieść, wyrównując powierzchnię. Wstawić do lodówki do schłodzenia. W tym czasie przygotować masę serową. Do białej czekolady połamanej na kostki dodać 50 g masła pokrojonego w kostkę i rozpuścić, mieszając tak, by składniki dobrze się połączyły. Do pokruszonego twarogu dodać dwie kopiaste łyżki gęstej śmietany 18 proc., łyżeczkę wanilii i rozpuszczoną czekoladę z masłem. Całość dokładnie zblendować. Na koniec do masy serowej wsypać ulubione bakalie, np. rodzynki i skórkę pomarańczową. Tak przygotowaną masę wyłożyć na spód z ciastek, wygładzić powierzchnię, wstawić do lodówki. Do czekolady połamanej na kawałki wlać 4 łyżki śmietanki kremówki (30 proc.), czekoladę rozpuścić i mieszać do połączenia składników. Przestudzoną polewę wylać na sernik. Ciasto wstawić do lodówki i pozostawić je tam tak długo, aż czekolada zupełnie zastygnie.
Sernik na zimno z truskawkami to najbardziej charakterystyczny smak lata. Oczywiście z powodzeniem korzystając z tego samego przepisu, można zrobić sernik z innymi sezonowymi owocami (malinami, borówkami, porzeczkami), a nawet zafundować sobie odrobinę egzotyki, sięgając po winogrona, ananasa czy brzoskwinie.
Składniki:
Dwie jasne galaretki rozpuścić razem w 250 ml gorącej wody i odstawić do ostygnięcia. Dno tortownicy lub formy do pieczenia wyłożyć papierem do pieczenia. Na dnie formy ułożyć biszkopty, docinając je tak, by wypełniły całe dno. Twaróg zmiksować z cukrem pudrem, następnie, dalej miksując, dolewać powoli lekko tężejącą galaretkę. Śmietanę ubić na sztywno i delikatnie wymieszać z masą serową. Całość wyłożyć na biszkoptowy spód. Wstawić do lodówki na co najmniej godzinę. W tym czasie przygotować galaretkę truskawkową zgodnie z przepisem na opakowaniu (ale odejmując 50 ml wody), odstawić do ostygnięcia. Truskawki pozbawić szypułek, umyć, osuszyć, ułożyć na stężałej masie serowej. Zalać lekko tężejącą galaretką. Sernik wstawić do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.
Zobacz też: Pyszne ciasto marchewkowe lub truskawkowe - Ty wybierasz! [PROSTE PRZEPISY]
Sernik na zimno z mascarpone to ciekawa alternatywa dla serników z twarogiem. Serek mascarpone jest delikatny, słodkawy, a przy tym tłusty i kremowy, dlatego w sernikach na zimno sprawdzi się idealnie.
Składniki:
Ciastka pokruszyć (np. w malakserze). Żelatynę namoczyć w zimnej wodzie by napęczniała. Masło rozpuścić w rondelku. Dno formy lub tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia. Pokruszone ciastka wymieszać z roztopionym masłem na jednolitą masę, równomiernie rozprowadzić w formie, mocno dociskając i umieścić w lodówce. Żelatynę podgrzać i mieszać do rozpuszczenia, uważając, by się nie zagotowała. Odstawić do przestygnięcia. Śmietanę ubić na sztywno. Serek mascarpone z pomocą miksera połączyć z twarożkiem, cukrem, sokiem z cytryny i sokiem z limonki. Do przestudzonej żelatyny dodać nieco ubitej śmietany (2 – 3 łyżki), wymieszać i dodać do masy serowej, wciąż mieszając mikserem. Dodać resztę śmietany. Masę serową rozprowadzić równomiernie na spodzie z ciastek. Umieścić w lodówce na kilka godzin (najlepiej na noc). Przed podaniem udekorować ulubionymi owocami.
Ciekawą wariacją jest sernik na zimno z serka homogenizowanego. Wybierając serek smakowy, np. waniliowy, otrzymamy stosunkowo słodki deser. Dlatego serek waniliowy można zastąpić częściowo serkiem naturalnym.
Składniki:
Formę do pieczenia wyłożyć papierem do pieczenia. Ciastka rozgnieść lub zmielić w malakserze i dodać do nich roztopione masło, wymieszać, wyłożyć do formy, uklepać. Odstawić do lodówki. Zagotować 400 ml wody, wsypać dwa opakowania jasnej galaretki, wymieszać do całkowitego rozpuszczenia, odstawić do przestudzenia. W misce umieścić serki homogenizowane, dodać przestudzoną galaretkę (nie może być gorąca, ale nie powinna jeszcze zacząć tężeć). Wymieszać delikatnie – można trzepaczką, ale bez ubijania. Masa serowa ma być lejąca się. Odstawić, by zgęstniała – jeśli będzie stała w lodówce, trzeba kontrolować, by zanadto się nie ścięła. Wyjąć z lodówki formę, wlać do niej lekko tężejącą masę serową i ponownie umieścić formę w lodówce. Przygotować owoce (opłukać, odsączyć). Czerwoną galaretkę rozpuścić w 350 ml wrzątku, odstawić by przestygła. Po minimum pół godzinie chłodzenia masy serowej wyłożyć na nią owoce, zalać je kilkoma łyżkami przestudzonej galaretki, odstawić na 10 minut do lodówki. Po tym czasie można wlać resztę galaretki – powinna już zaczynać lekko tężeć. Sernik umieścić w lodówce, by całkowicie stężał. Będzie na to potrzebował około 5 godzin.
Zobacz też: Ciasto "zemsta teściowej" z wiśniami i bezą. Przepis na pyszny deser - nie tylko dla teściowej!