Sadzenie ogórków gruntowych - nie przegap najlepszego terminu. Sprawdź, jak uprawiać ogórki na działce

Sadzenie ogórków gruntowych przypada właśnie na połowę maja. Warto przy tym poczekać kilka dni, aby uniknąć przymrozków. Obfitych plonów można się spodziewać wtedy, gdy rośliny mają odpowiednią dawkę wilgoci.

Kiedy sadzić ogórki gruntowe?

W naszych warunkach klimatycznych istotne jest to, aby dobrze trafić z rozpoczęciem uprawy. Kiedy sadzić ogórki gruntowe? Zwykle zachęca się do tego w połowie maja. Należy jednak pamiętać, że jest to data umowna i kilka dni opóźnienia nie zrobi dużej różnicy. Podstawą jest w tym przypadku uniknięcie przymrozków, które mogą zniszczyć młode rośliny. Czas sadzenia ogórków musi więc być dostosowany do warunków pogodowych.

Sadzenie ogórków gruntowych. Jak się przygotować?

Sadzenie ogórków gruntowych jest niezwykle popularne z uwagi na to, że bardzo lubimy te smaczne warzywa. Możliwość zjedzenia mizerii zrobionej z wyhodowanych przez siebie warzyw wymaga jednak nieco więcej starań. Od czego zacząć, aby uprawa prowadzona była w prawidłowy sposób? 

Ogórki można wysiewać bezpośrednio do gruntu. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zrobienie tego w skrzynkach lub doniczkach przykrytych folią. Wówczas trzeba odczekać ok. 2 tygodni na to, aby można było je wysadzić do gruntu. Sadzonki będą wówczas o wiele bardziej odporne. Wykorzystanie rozsady sprawia, że owocowanie będzie szybsze. Niekiedy nawet o 2 tygodnie. 

Warto przy tym wiedzieć, że bardzo istotne jest wybranie dla ogórków odpowiedniego stanowiska. Musi być nasłonecznione po to, by rośliny dobrze się rozwijały, wydawały dorodne i smaczne owoce. Ziemia powinna być próchniczna, przepuszczalna i zasadowa. Osiągnięcie ostatniego parametru jest możliwe dzięki jesiennemu wapnowaniu. Pół roku przed siewem warto także przeprowadzić nawożenie obornikiem. 

Zobacz wideo Nowy sposób na ogórki małosolne. Zrób je na sucho!

Uprawa ogórków gruntowych krok po kroku

Jak wygląda uprawa ogórków gruntowych krok po kroku? Przede wszystkim należy zgromadzić kilka podstawowych narzędzi. Oprócz rękawic ogrodowych i łopatki z pewnością przyda się także konewka.  

Warto mieć świadomość, że pozytywnie na wzrost ogórków gruntowych wpływa towarzystwo upraw takich, jak koper, bazylia, groch, fasola i cebula. Lepiej za to nie sadzić ogórków przy dyniach i kabaczkach, bo grozi to transmisją chorób z tych warzyw. 

Ogórki z rozsady można przenosić do gruntu od połowy maja. Robi się to w ten sposób, że przed wsadzeniem do ziemi hartuje się sadzonki przez ok. tydzień. To bardzo ważne: tuż po posadzeniu potrzebują one temperatury ok. 22 stopni C dla optymalnego wzrostu. Przed wysadzeniem temperatura ta powinna być ograniczona do 10 stopni C. Dzięki temu rośliny łatwiej zniosą warunki panujące na grządce w ogródku. 

Podczas sadzenia należy się obchodzić z ogórkami bardzo delikatnie. Przede wszystkim trzeba się starać o to, aby nie uszkodzić delikatnych korzeni roślin. Optymalnym rozwiązaniem jest wysadzanie do gleby sadzonki razem z bryłką ziemi okalającą korzeń w doniczce.  

Jak podlewać ogórki gruntowe?

Jak podlewać ogórki gruntowe? Podstawą dbałości o te rośliny po wysadzeniu jest właśnie dostarczenie im odpowiedniej ilości wilgoci. Chodzi tu nie tylko o podlewanie podczas intensywnego wzrostu rośliny, ale także w pojawiających się okresach suszy lub podczas upałów. 

Warto przy tym pamiętać o stosowaniu wody o letniej temperaturze. Podlewanie powinno być prowadzone rano lub wieczorem. Prawidłowo przygotowane, wysadzone i podlewane ogórki powinny dać plon po 9 tygodniach. 

Zobacz też: Przepis na ogórki małosolne na sucho - wyjdą chrupiące. Przygotowanie? To łatwiejsze niż się wydaje

Więcej o: