Śniadanie wielkanocne - data i lista potraw, którą warto zapamiętać przed świętami

Śniadanie wielkanocne to uroczyste święto i okazja do rodzinnych spotkań. Kiedy do stołu zasiądziemy w tym roku i co powinno zawierać tradycyjne wielkanocne menu?

Śniadanie wielkanocne - kiedy wypada w tym roku? 

Wielkanoc to święto ruchome, które zgodnie z tradycją soboru nicejskiego obchodzimy po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Kiedy wypada w tym roku śniadanie wielkanocne? Zazwyczaj serwowane jest ono jako pierwszy posiłek w Wielkanoc. W tym roku odbędzie się dość późno, prawie pod koniec kwietnia. W stosunkowo krótkim odstępie czasu od majowego, długiego weekendu. Konkretnie w 2022 Wielkanoc będziemy obchodzić w niedzielę 17 kwietnia, czyli na dwa tygodnie przed majówką. Wielkanoc to nie tylko kartka w kalendarzu, ale przede wszystkim uroczystość religijna. Więcej na temat symboli tego święta piszemy w dalszej części artykułu. 

Śniadanie wielkanocne - tradycja i symbolika religijna 

Wielkanoc to najważniejsze święto dla Chrześcijan. Wyjątkowy czas, kiedy wspomina się misterium paschalne syna bożego Jezusa Chrystusa. Okres męki, śmierci i zmartwychwstania. To święto, które symbolizuje upadek starego porządku na rzecz życia. Znamy już tło religijne, a jakie polskie tradycje są związane ze śniadaniem wielkanocnym? 

Zobacz wideo Wielki test jajek. Który przepis najbardziej przypadł nam do gustu?

Śniadanie wielkanocne - co to jest dokładnie? Uroczysta msza i rodzinne spotkanie 

Czym jest śniadanie wielkanocne? Świąteczna tradycja zobowiązuje do uczestnictwa w Wielkanoc w porannej mszy świętej, po której następuje rodzinne spotkanie przy stole. Motywem przewodnim wielkanocnych pokarmów jest jajko - symbol życia i nowego początku. Co jeszcze powinno znaleźć się w menu śniadania wielkanocnego? Sprawdź koniecznie listę poniżej. 

Dania na wielkanocne śniadanie - lista potraw 

Bazę stanowią tradycyjne polskie dania, które nie należą do niskokalorycznych propozycji. Przeciwnie wielkanocne menu można opisać w dwóch słowach: tłusto i do syta. Pełna lista w kategorii dania na wielkanocne śniadanie dostępna jest poniżej. 

  • Tradycyjna wędzonka, czyli kiełbasy oraz wędliny. Najlepsze są naturalne wyroby, które można kupić na dedykowanych kiermaszach lub od lokalnych producentów. 
  • Jaja w różnej odsłonie, na przykład jaja faszerowane w skorupkach. Popularny farsz to mix z żółtka, sera żółtego, majonezu oraz pieczarek zasmażanych z cebulkę.  
  • Chrzan koniecznie domowej roboty, idealna będzie też ćwikła z chrzanem. 
  • Sałatka jarzynowa z majonezem, w jej skład wchodzi przede wszystkim zielony groszek, marchew, ziemniaki, jajka oraz pietruszka. 
  • Na słodko: babki, mazurki oraz makowce. 

Oprócz tradycyjnego menu warto przygotować też poczęstunek dla osób, które nie jedzą produktów pochodzenia zwierzęcego. Poniżej menu w wersji light oraz wege.   

  • wegańska smażonka wielkanocna - przygotowana z tofu, tartego chrzanu, sosu sojowego, oleju roślinnego i przypraw (kurkuma, słodka papryka, sól)
  • bezglutenowy pasztet z soczewicy i fasoli 
  • wegańskie ciasto na bazie marchewki
  • bezglutenowy pasztet z czerwonej soczewicy 
  • mazurek wegański bez glutenu 

Zobacz też: Żurek - przepis idealny na zbliżające się święta. Kiedy jest Wielkanoc 2022?

Więcej o: