Nie przykładasz wagi do koloru gąbki? Ma duże znaczenie

Każdego dnia wykonujemy automatycznie setki czynności i nie poświęcamy im większych refleksji. Podobnie jest z myciem naczyń i gąbkami - wybieramy najczęściej po prostu tę, która jest pod ręką. Okazuje się, że mogą na tym ucierpieć nasze naczynia. Istotny jest bowiem kolor gąbek.

Więcej przydatnych porad znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Żółte, zielone, czerwone - gąbki do mycia naczyń pojawiają się w wielu kolorach. Często sprzedawane są w wielopakach, co pozwala nie tylko zaopatrzyć się na dłuższy czas, ale też zaoszczędzić. Wbrew pozorom, ich kolory to nie szalony pomysł firm zajmujących się produkcją i sposób na dopasowanie gąbki do kuchni. Mają one konkretne znaczenie przypisane do konkretnych funkcji. Warto poznać, jakie, aby nie wyrządzić większych szkód naczyniom,

Znaczenie koloru gąbki do naczyń

Najprościej rzecz ujmując - kolor gąbki wyznacza moc zmywania. Jeśli mamy do wyczyszczenia trudne zabrudzenia - warto sięgnąć po gąbkę zieloną. To najtwardsza z nich, ale należy zachować szczególną ostrożność. łatwo bowiem porysować delikatne naczynia czy patelnie. Zielona gąbka nadaje się bardziej do wytrzymałych garnków lub blaszek niż do cieniutkich kieliszków lub patelni ze specjalną powłoką.

Nieco mniejszą mocą myje natomiast gąbka czerwona. To średnia półka mocy, ale wyrządzi znacznie mniej szkód niż gąbka zielona. Nadal jednak będzie pomocna przy uciążliwych zabrudzeniach.

Najlepszym wyborem do delikatnych naczyń czy porcelany, będzie gąbka żółta. Doskonale sprawdzi się przy wszystkich tych naczyniach, których nie wolno wkładać do zmywarki. Nie porysuje też powierzchni patelni czy błyszczących garnków. 

Najdelikatniejszą gąbką ze wszystkich jest natomiast niebieska. To mistrzyni mycia bez szkód i warto po nią sięgnąć, kiedy mamy do czynienia ze szczególnie cennymi naczyniami. 

Więcej o: